خانه اولیا در استان های کشور تشکیل می شود

اخبار

نورعلی عباسپور هدف از تشکیل خانه اولیا را اجرایی کردن تمرکززدایی تصمیم گیری در مدارس دانست و اظهارداشت: علاوه بر این ، شوراهای انجمن اولیا و مربیان نیز در استان ها فعال هستند که به نقش آفرینی این نهاد کمک می کنند.

وی افزود : تمرکز زدایی از تصمیم گیری در آموزش و پرورش و مدارس رویکردی جدید مبتنی بر سند تحول بنیادین نظام آموزشی است که بزودی شیوه نامه آن برای طی مراحل قانونی تصویب و تحویل هیات دولت می شود .

عباسپور ادامه داد : در صورت تایید و ابلاغ این رویکرد ، می توان از ظرفیت های والدین چه در حوزه تامین مالی و چه در زمینه کمک های فنی استفاده های بیشتری کرد.

وی افزود : در سند تحول بنیادین بر نقش خانواده در تصمیم گیری های مدرسه تاکید و تصریح شده است که نباید تصمیم گیری و تصمیم سازی در مدارس تنها در اختیارات مدیران متمرکز باشد.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش فعالیت این تشکل مردم نهاد را در حال حاضر دچار مشکل دانست و گفت : صدور بخشنامه های متعدد از سوی آموزش و پرورش بلای جان مدارس برای برنامه ریزی بر اساس استعداد ها و ظرفیت هایشان است .

وی افزود : در ۲سال گذشته سعی شده است تعداد بخشنامه ها در مدارس به حداقل کاهش یابد و در حال حاضر صدور بخش نامه ها به کمترین میزان کاهش یافته و مسئولیت برنامه ریزی در مدارس به انجمن اولیا واگذار شده است .

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان با بیان اینکه حضور والدین در انجمن ها به عنوان یک تشکل غیردولتی داوطلبانه است ، گفت : فضاهای دولتی و بروکراسی اداری مانع مشارکت این قشر و تاثیر مستقیم آنان بر فرآیند تحصیلی است ولی با اجرایی شدن رویکرد جدید ، این موانع از بین می رود و سبب می شود والدین نقش بیشتری در امور آموزشی فرزندانشان ایفا کنند.

عباسپور همچنین از افزایش مشارکت غیرمالی انجمن اولیا و مربیان در مدارس طی چند سال گذشته خبر داد و گفت که مشارکت و کمک غیرمالی اولیا به مدارس در ۲سال گذشته از میزان مشارکت مالی پیشی گرفته است .

وی توضیح داد : در سال ۹۵ حدود ۱۸۰ میلیارد تومان کمک مالی مستقیم از سوی خانواده های دانش آموزان به مدارس صورت گرفت ، در حالی که کمک های غیرمالی ۱۸۳ میلیارد تومان برآورد شد که نشان دهنده این است که مشارکت ها در حال حاضر تنها محدود به مالی نیست.

عباسپور با بیان این که کمک های اولیا در سال تحصیلی جاری تاکنون جمع بندی نشده است ، افزود : به نظر می رسد نسبت به گذشته حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بر میزان مشارکت و کمک های غیرمالی افزوده شده باشد.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش آمار مدارس دارای انجمن اولیا و مربیان را ۹۲ هزار واحد اعلام کرد و گفت که بر اساس قانون ، مدارسی که بیش از ۱۰ دانش آموز داشته باشند ، انجمن در آنها تشکیل می شود.

بر اساس آمارهای رسمی ، مازندران ۵۳۰ هزار دانش آموز دارد که در حدود چهار هزار مدرسه مشغول تحصیل هستند.

در حال حاضر ۱۱۰ مدرسه دارای کمتر از ۱۰ دانش آموز در مازندران فاقد انجمن اولیا و مربیان هستند.

همچنین حدود ۳۵ هزار نفر از اولیای دانش آموزان مازندرانی هم اکنون عضو انجمن اولیا و مربیان مدارس استان هستند.

ایرنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *