معرفی کتاب مدرسه و تربیت اخلاقی

معرفی کتاب

عنوان کتاب: مدرسه و تربیت اخلاقی (تربیت اخلاقی در نظام تربیت رسمی چند کشور جهان)

برگردان به فارسی: طیبه امام جمعه کاشان، دکتر مهین چناری، دکتر محمد حسنی، اکرم دهباشی، مهندس علی زرافشان، دکتر نرگس سجادیه، دکتر سعید ضرغامی، دکتر یحیی قائدی و دکتر زهرا نیک‌نام

ناظر: دکتر محمدجعفر جوادی

مشخصات نشر: انتشارات مدرسه

 

“انسان‌ها طبیعتا به دنبال آسایش و نیک‌بختی هستند. به همین سبب به حیات اجتماعی روی می‌آورند. حیات اجتماعی مستلزم وجود فضای اعتماد بین آنان است. بدون چنین فضایی، آسایش و نیک‌بختی افراد جامعه محقق نخواهد شد. به همین دلیل اخلاق در جامعه از ارکان نیک‌بختی و سعادت آحاد آن است. از سوی دیگر جوامع انسانی هر یک به گونه‌ای در تلاش‌اند تا شرایطی را فراهم آورند که در سایه‌ی آن انسان‌ها زندگی و حیات بالنده و پویایی داشته باشند.

 

در صورتی که وظیفه مدرسه را تربیت نسل نوخاسته بدانیم و همچنین اگر جامعیت اصلاح تربیت را بپذیریم که فراتر از توجه به توسعه‌ی علمی شخصیت کودکان است، کارکرد نهاد مدرسه فراتر از توزیع دانش خواهد بود. بر این اساس می‌توان گفت که مدرسه نمی‌تواند و نباید در برابر موضوع اخلاق ساکت بماند.

 

این اثر حاصل تلاش و همکاری اعضای “گروه پژوهش در مبانی برنامه‌ریزی درسی” پژوهشکده برنامه درسی و نوآوری آموزشی است که شامل یازده مقاله‌ی خارجی درباره‌ی تربیت اخلاقی در نظام تربیت رسمی چند کشور جهان به‌ویژه کشورهای آسیایی می‌شود. تلاش شده است که مقاله‌ها تصویری هر چند اجمالی از فرآیند تربیت اخلاقی در این چند کشور ارائه دهد.”

بخشی از مقدمه کتاب

فهرست مطالب :

مقدمه

تربیت اخلاقی: تجربه‌ی کشور کره‌ی جنوبی

معضلات تربیتی اخلاقی در جمهوری کره

تربیت اخلاقی در ژاپن

تربیت اخلاقی در مدارس ابتدایی چین

تعلیمات مدنی و تربیت اخلاقی در سنگاپور

ترویج ارزش‌های اخلاقی و مدنی در مدارس کامبوج

برنامه‌های درسی دوره‌ی ابتدایی در ترکیه

تربیت اخلاقی در قوانین تربیت ملی ترکیه

تربیت منش در سیاست آموزش انگلیس

تربیت منش در مدارس آمریکا

ارزش‌های اسلامی: چارچوبی متمایز در تربیت اخلاقی

باهم‌نگری و جمع بندی

 

منبع: سایت شبکه تسهیل گران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *