جناب وزیر نیرو: بیایید محله ما بربری بخرید.(نویسنده: مهدی فتحی / معلم و فعال مدنی) 

سرویس یادداشت

در مورخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ در مصاحبه ای با خبرگزاری تسنیم(http://bit.ly/2rmgRkg )وزیر نیرو اعلام کرده است که با مصوبه دولت، افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری اجرایی شده؛ که این افزایش برای هر خانوار در هر ماه به اندازه قیمت یک “بربری” است.

همچنین در ادامه فرموده‌اند که ما هیچگاه موافق گران شدن هیچ کالایی در جامعه نیستیم. اما اگر افزایش ندهیم آن کالا وابسته به یارانه شده و منجر به مصرف بی رویه می‌شود و این درست نیست.

در جواب ایشان لازم است به استحضارشان برسانیم که این آب و برقی که بر روی آنها قیمت گذاشته‌اید و از مواردِ مشمول یارانه خارجش کرده‌اید؛ همان هایی هستند که معمار کبیر انقلاب وعده مجانی بودنش را به مردم داده بودند و اکنون حضرات عالی نه تنها دقیقا برخلاف یکی از اهداف و آرمان های امام راحل (ره) عمل می‌نمایید؛ بلکه حتی گران کردنِ آن را با مثال‌های غیرواقعی و مضحک توجیه می‌فرمایید.

 

جناب وزیر نیرو: آیا تاکنون بربری خریده‌اید؟ آیا تاکنون در صف بربری ایستاده‌اید؟ آیا تابحال هزینه قبوض مصرفی خانه‌ی چند صد متری و چه بسا چند هزار متری خود را پرداخت کرده‌اید؟ آیا اصلا می‌دانید که هزینه آب و برق و دیگر حامل‌های انرژیِ منزل شخصی خودتان چقدر است؟ آیا اصلا می‌دانید قیمت بربری چقدر است؟ مردم را یادِ گوجه‌فرنگی‌هایِ نداشته‌ی سوپرمارکتِ محله‌ی جناب احمدی نژاد می‌اندازید.

اگر شما موافق گران شدن کالاها نیستید پس حتما بنده کالاها را گران می‌کنم!؟ چرا با شعور مردم بازی می‌کنید؟ یعنی واقعا نمی‌دانید که مردم می‌فهمند و از ترس چیزی نمی‌گویند؟ یا اینکه اینها را به خوبی می‌دانید. اما مطمئن هستید کسی جرات اعتراض ندارد. چون به جرم هایی از قبیل اقدام علیه امنیت ملی و تبانی علیه نظام و… محکوم شده و یادش می‌رود آب و برق و… را با چه قیمتی خریده است و اکنون قرار است با چه قیمتی بخرد؟ البته حق هم دارید. همه ما را همچون قورباغه‌های پخته‌ای کرده‌اید که با دمای ملایم و کم کم به نقطه جوش رسیده‌ایم و اکنون حتی اگر دما را هم بیشتر کنید نه احساسی برایمان مانده است که حسش کنیم، و نه توانی برای جهیدن و خارج شدن از منجلاب موجود. آب و برق و هر چیزی را که می‌خواهید همانند دلار و طلا و برنج و گوشت و دیگر کالا ها گران کنید، اما لااقل سکوت کرده و مردم را “نفهم” در نظر نگیرید؛ و کمی به شعور مردم احترام بگذارید.

 

نمی دانم بربری در محله شما دانه‌ای چند فروخته می‌شود؟ اما اگر قیمت یک بربری باندازه افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق منزل‌تان است، یقین پیدا می‌کنم بربری در محله شما خیلی گران است و سر شما و اهالی محل کلاه گذاشته‌اند. مگر اینکه بجای بربری ساده یا خشخاشی؛ بربری با دانه های پسته و بادام هندی مصرف می‌فرمایید که باز، آن هم قطعا قیمتش کفاف افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق منزل محقرِ ما را نیز نخواهد داد چه برسد به منزل مجللِ شما.

 

همچنین فرموده اید که اگر کالایی یارانه دار باشد منجر به مصرف بی رویه می‌شود. آیا یارانه‌ای که از این کالاها حذف می‌نمایید را به خودِ مردم می‌دهید که مدیریتش را خودشان بر عهده داشته باشند؟ منظورم آن ۴۵ هزار تومانی است که مردم بابتش ماهیانه به ازای هر نفر حدود ۴۵۰ هزار تومان تاوان پس داده، و افزایش مخارج و قیمت حامل‌های انرژی دارند. آیا آن ۴۵ هزار تومان را نیز اضافه کرده یا می‌کنید؟ آیا بهتر نیست بجای این سفسطه بازی‌ها و افزایش قیمت‌ها برای کنترل مصرف خانواده‌ها کمی به فکر آموزش کنترل مصرف، و تربیت صحیح کودکان و نوجوانان و جوانان و بزرگسالان در جامعه باشید؟ و خودتان هم بروید در اینچنین کلاس‌هایی نشسته و کمی یاد بگیرید که چگونه مصارف خانواده ها با آموزش صحیح و اصولی تحت کنترل در خواهند آمد؟

 

اغلب فعالان مدنی و اجتماعی و سیاسی و… تمام وجهه اجتماعی و سیاسی و اعتبار خود را در طَبق اخلاص گذاشتند تا دولت تدبیر و امید همچنان بر سر کار باشد و مردم دلار ۷ هزار تومانی و طلای گرمی ۲۵۰ هزار تومان و برنج هندی کیسه ای ۸۰ هزار تومان و مرغ کیلویی ۹ هزار تومان و گوشت کیلویی ۵۰ هزار تومان نخرند که خریدند. پس اگر لطف فرموده و روزه سکوت می‌گرفتید چه بسا سنگین تر می‌بودید و داغ دل مردم هم تازه تر نمی‌شد. فعالین مدنی و سیاسی و… هم بیش از این نزد مردم؛ شرمنده تبلیغ های دروغینِ خود برای دولت تدبیر و امید و شخص جناب رئیس جمهور و کابینه انتخابی‌شان نمی‌شدند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *