رئیس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران: برای مهر امسال دانش‌آموزان دختر اوتیسمی مدرسه‌دار می‌شوند

اخبار
  1. رئیس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران با بیان اینکه مهر ۹۷ برای دانش‌آموزان دختر اوتیسم مدرسه تأسیس می‌شود، گفت که کودکان اوتیسم ۳ سطح هستند که سطح یک و دو تحت پوشش آموزش و پرورش هستند اما سطح ۳ آموزش پذیر نیستند و تحت پوشش بهزیستی هستند.

شهناز کریمی در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: اکنون حدود ۲ هزار نیروی انسانی در ۵۸ مرکز استثنایی شهر تهران فعالیت می‌کنند؛ ۵۸ مرکز استثنایی شامل ۵۲ مدرسه استثنایی، ۵ مرکز مشکلات یادگیری و یک کانون فرهنگی است.

وی درباره تعداد دانش‌آموزان با نیازهای ویژه شهر تهران گفت: ۵۵۰۰ دانش‌آموز در مدارس استثنایی و ۱۱۰۰ دانش‌آموز تحت پوشش طرح تلفیقی در مدارس عادی تحصیل می‌کنند.

کریمی با بیان اینکه امسال ۲۰۰ نفر در اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران بازنشسته می‌شوند گفت: سال گذشته ۱۸۲ نفر نیروی بازنشسته داشتیم که ۹۲ نفر تمایل داشتند، بازنشسته شوند و مابقی ماندند.

وی ادامه داد: در بخش نیروی انسانی کمبود نداریم اما در بخش توانبخشی با توجه به اینکه در مدت اخیر، نیروی استخدامی در این بخش نداشتیم با کمبودهایی مواجهیم؛ البته تلاش می‌کنیم از طریق نیروهای طرحی، این کمبودها را جبران کنیم.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه چه تعداد نیرو در آزمون استخدامی جدید آموزش و پرورش جذب اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران خواهد شد، گفت: ما اطلاعات و آمار مورد نیاز را به اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران دادیم و امیدواریم که در آزمون استخدامی سهمیه‌ای به این اداره داده شود.

وی در خصوص ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی تهران اظهار کرد: سومین سالی است که هزینه ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی توسط شهرداری تهران پرداخت می‌شود.

کریمی درباره تعداد دانش‌‌آموزان اوتیسم گفت: در کل کشور حدود ۲ هزار دانش‌‌آموز اوتیسم داریم که یک چهارم آنها در تهران هستند.

وی با بیان ۶ مدرسه اوتیسم ویژه پسران در تهران فعالیت می‌کند، افزود: آمار دانش‌‌آموزان دختر اوتیسم یک چهارم پسران اوتیسم است به همین دلیل برای دانش‌آموزان دختر اوتیسم کلاس‌های ضمیمه پیش بینی شد.

کریمی با بیان اینکه مهر ۹۷ برای دانش‌آموزان دختر اوتیسم مدرسه تأسیس می‌شود، گفت: کودکان اوتیسم ۳ سطح هستند که سطح یک و دو تحت پوشش آموزش و پرورش هستند اما سطح ۳ آموزش پذیر نیستند که تحت پوشش بهزیستی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان اوتیسم اختلالات عصبی و رشدی دارند و در تعاملات اجتماعی و ارتباطی دچار مشکل هستند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران از راه اندازی مرکز مشاوره ویژه اوتیسم در سال آینده خبر داد و گفت: امسال ۱۰۲ هزار نوآموز بدو ورود به دبستان مورد ارزیابی قرار گرفتند که ۱۱۴ دانش‌آموز کلاس اولی مشکوک به اوتیسم بودند که از این تعداد ۵۶ نفر به مدارس استثنایی ارجاع شدند و ۱۸ نفر برای انجام آزمایش در سال آینده ارجاع شدند.

وی در پاسخ به این سوال  مبنی براینکه برای ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی از دانش‌آموزان چه حمایت‌هایی می‌کنید بیان کرد: ۲۳۰ میلیون تومان به مدارس استثنایی تهران برای ارائه خدمات کاردرمانی و توانبخشی پرداخت شده است.

وی افزود: دستورالعمل سنجش کلاس‌ نوآموزان بدو ورود به دبستان سال آینده هنوز ابلاغ نشده است اما بعد از امتحانات دانش‌آموزان، برنامه آغاز می‌شود.

کریمی با بیان اینکه ۵۳۸۴ دانش‌آموز در مدارس استثنایی تحصیل می‌کنند، اظهار کرد: ۴۷۸ دانش‌آموز آسیب‌دیده شنوایی، ۲۸۵ دانش‌آموز آسیب‌دیده بینایی، ۳۱۹۶ دانش‌آموز کم‌توان ذهنی، ۴۸۱ دانش‌آموز اوتیسم، ۵۴۹ دانش‌آموز چند معلولیتی و ۳۹۵ دانش‌آموز معلول جسمی ـ حرکتی هستند.
منبع:پانا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *