رئیس مرکز پرورش استعدادهای درخشان تاکید کرد: ضرورت تربیت نسل پرسشگر و نقاد توسط معلمان در جامعه

اخبار

رئیس مرکز پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان کشور گفت که معلمان کسانی هستند که حتما دنیا را از آنچه که تحویل گرفته‌اند بهتر تحویل خواهند داد ،چون نقش شان ساختن است؛ معلم می‌سازد و سازنده است و چه چیز بهتر و مهمتر از ساختن انسان و تربیت کردن انسان.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش، فاطمه مهاجرانی در جمع فرهنگیان شرکت کننده در آیین سی و چهارمین سالگرد بزرگداشت مقام معلم استان فارس، ضمن تبریک هفته گرامیداشت مقام معلم و ابلاغ سلام وزیر آموزش و پرورش به فرهنگیان استان گفت: به گفته مولانا بی ادب فقط خودش آسیب نمی‌بیند، بلکه آتش در همه آفاق می‌زند، لذا وقتی که انسان به خوبی ادب را فرا نگیرد دچار مشکل می‌شود و معلم کسی است که در مرحله اول ادب یاد می‌دهد و چه جالب است که ما دبستانهایمان محل آموختن ادب است.

رئیس مرکز پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان کشور افزود: علم از ادب شروع می‌شود وعلمی که با ادب همراه نیست غرور می‌آورد، وقتی که فرد می‌داند، هرگز دچار غرور نمی‌شود.

مهاجرانی با بیان اینکه معلم کسی است که به آدمی بی غرور بودن و بی حسد بودن را یاد می‌دهد افزود: در پشت همه انقلاب‌های بزرگ دنیا مثل انقلاب فرانسه، معلمان خفته‌اند، انقلاب ایران هم حاصل اندیشه و کارهای افرادی مثل شهید مطهری و دکتر شریعتی است، نمی‌توانیم نقش انسان‌هایی که جنبش‌های اجتماعی بزرگ را ایجاد می کنند انکار کنیم، اینها معلمند؛ یا از جنس معلمند یا واقعا شغلشان هم معلمی است .

وی افزود: معلم کسی است که به آدمها نگرش می‌دهد معلم کسی است که به آدم ها ابزار دیدن دنیا را می‌دهد و به آنها یاد می‌دهد که دنیا را دگرگونه ببینند و دنیای خودشان را آنگونه بسازند که لایقش هستند، همانطور که خداوند هم در قرآن کریم فرموده اند.

رئیس مرکز پرورش استعدادهای درخشان کشور با بیان اینکه کار معلم از علم می‌آید، گفت: همانطور که در ادعیه نیز می‌خوانیم علمی که منفعت ندارد باید از آن حذر کرد، چرا که آن علم علم جاهلی است ؛ علمی که حصولی است حاصل ایجاد نگرش است و کار معلم هم ایجاد نگرش است، ایجاد خلاقیت است؛ خلاقیت از جنس خلق و آفرینش است و بنابراین معلم هم آفریننده است.

وی با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته دنیا امروزه به معلم به مثابه گران قیمت ترین منابعشان نگاه می‌کنند گفت: آنان می‌دانند به هیچ شیوه‌ای به جز تعلیم و تربیت نمی‌توانند از منابع انسانی شان انسان‌های خلاقی بسازند که کمک کند تا آنها به کشورهای ثروتمند تبدیل شوند .

مهاجرانی با اشاره به برخی از کشورهای توسعه یافته جهان گفت: عامل موفقیت این کشورها، اتکای آنها به نیروی انسانی و سرمایه گذاری بر روی آن بوده و اینکه به آدم‌هایشان آموختند که شما می‌توانید.

وی با تاکید بر اینکه نمی توانیم انتظار ثروتمند شدن داشته باشیم، در حالی که دست روی دست گذاشته ایم گفت: نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که کار آفرینی در کشورمان رشد کند ولی انسان‌های خلاق نداشته باشیم، حتما باید اول خلاقیت باشد بعد نو آوری باشد و بعد به کارآفرینی منتج شود .

مهاجرانی در ادامه گفت: ما مدت کمی مهمان دنیا هستیم ولی یقینا باید نقش‌های ماندگاری را در دنیا ایجاد کنیم و دنیا را از آنچه گرفته ایم بهتر تحویل دهیم و معلمان کسانی هستند که حتما دنیا را از آنچه که تحویل گرفته اند بهتر تحویل خواهند داد چون نقش شان ساختن است؛ معلم می‌سازد و سازنده است و چه چیز بهتر و مهمتر از ساختن انسان و تربیت کردن انسان.

وی یادآور شد: معلم و پدر و مادر به یک اندازه نقش ایفا می‌کنند یکی آدمی را به جهان می‌آورد و بدنیا می‌آورد و دیگری انسان را به عالم نور می‌آورد چراکه علم از جنس نور است، علم واقعی و عقل از جنس نور و روشنایی است، نگرش و زیبا دیدن دنیا هم از جنش روشنایی است و خوشا بحال شما؛ کسانی که در راه نورانی کردن جامعه گام بر می‌دارید لذا هر یک انسانی که درست تربیت می‌شود چراغی است که این تاریکی را کم می‌کند خوشا بحال شما.

وی خطاب به معلمان یاد آور شد: نکند در اثر خستگی‌هایمان انسانی را دورتر کنیم از آنچه که بوده ؛ نکند یک وقت در مسیر تربیت به گونه ای رفتار کنیم که بچه هایمان را بیش از حد ناز پرورده بار بیاوریم ؛ نکند یکوقت بیش از حد به آنها خشونت نشان دهیم هر دوتای اینها آسیب است و امروز جامعه ما گرفتار اینگونه آسیب‌هاست، لذا مهم است که متعادل رفتار کنیم و گامهای درست برداریم .

رئیس مرکز پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان کشور تاکید کرد: ساحت‌های ششگانه‌ای که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به آن اشاره شده است دقیقا بر گرفته از متفاوت بودن نیازهای آدمی است، لذا مهم است که به این موضوعات خوب دقت کنیم .

وی گفت: یادمان باشد که در فرزندانمان چرایی را پرورش دهیم و بچه‌های پرسشگر و نقاد بار بیاوریم، کسانی که بلد باشند درست و به جا نقد سازنده کنند. چرا که امروز نقد سازنده گوهری نایاب است؛ حواسمان باشد ما باید از جنس پیامبری باشیم، جنس پیامبری جنس معلمی است! پس بیایید تا فرصت بودن داریم و تا هنوز دست ما در دست هستی است؛ نقشی بیافرینیم از جنس مثبت .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *