مدیرکل فنی‌وحرفه‌ای آموزش و پرورش: امسال ۳۲۰۰ هنرآموز و استادکار جذب خواهند شد

اخبار

فنی‌وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش از جذب حدود ۱۷ هزار و ۳۰۰ نفر از طریق ماده ۲۸ خبر داد که از این تعداد سه هزار و ۲۰۰ هنرآموز و استادکار هستند.

به گزارش روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، سید محسن حسینی‌مقدم در گرهمایی استقرار پایه دوازدهم در هنرستان‌ها که در دانشگاه فرهنگیان بابلسر برگزار شد با تأکید بر لزوم دستیبابی به سهم ۵۰ درصدی هدایت تحصیلی دانش‌آموزان به هنرستان‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش در پایان برنامه ششم توسعه اظهار کرد: این امر نیاز به زیرساخت دارد که اگر تأمین نشود، دستیابی به این سهم تعیین شده نیز امکان نخواهد نداشت.

وی به رتبه سوم آموزش و پرورش مازندران با هدایت ۴۰٫۶ درصد دانش‌آموزان به شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش اشاره کرد و گفت: مازندران در بسیاری از شاخص‌ها جزو استان‌های برتر و پیشرو است.

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه فنی‌وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش با اشاره به سهم ۳۶ درصدی فعلی در هدایت دانش‌آموزان به هنرستان‌ها افزود: با توجه به برنامه ششم توسعه باید در سال اول به سهم ۳۸ درصد می‌رسیدیم اما اکنون با ۲ درصد کمتر از برنامه پیش بینی عقب هستیم.

حسینی‌مقدم بر متوازن‌سازی رشته‌ای در هنرستان‌ها تأکید و تصریح کرد: از آنجایی که هر یک از رشته‌های شاخه فنی‌وحرفه‌ای، یک حرفه است که مجموعه‌ای از مشاغل را در بر می‌گیرد، نمی‌توان این شاخه را با شاخه کاردانش مقایسه کرد.

وی با اشاره به ۴۱ رشته موجود در شاخه فنی‌و‌حرفه‌ای ادامه داد: در حال حاضر ۶۵۰هزار تا ۷۰۰هزار هنرجوی فنی‌و‌حرفه‌ای وکاردانش درهنرستانهامشغول به تحصیل هستندکه نزدیک به۶۰الی۷۰ درصد آنها درچند رشته خاص درحال تحصیل هستند. متوازن‌سازی رشته‌ای به این معناست که ضرورت ندارد که هنرستان‌های برای افرایش جمعیت دانش‌آموزی خود یک رشته کامپیوتر یا حسابداری را راه‌انداری کنند بلکه باید چنین رشته‌هایی که متخصص زیاد دارد به هنرستان‌های غیردولتی بسپاریم و رشته‌های سنگین‌تر را به هنرستان‌های دولتی بیاوریم.

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه فنی‌وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش همچنین با اشاره بر متناسب‌سازی آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای با نیازهای جامعه بر حذف رشته‌هایی که بازار کار و متقاضی ندارند، تأکید کرد.

حسینی‌مقدم در بخش دیگر از سخنان خود سهم کمی توسعه، نیروی انسانی، فضای کلاسی و کارگاهی و تجهیزات را از الزامات استقرار پایه دوازدهم در هنرستان‌ها اعلام و بیان کرد: برای استقرار پایه دوازدهم در هنرستان‌ها حدود ۱۶ هزار هنرآموز و ۲۵ هزار استادکار نیاز داریم.

وی افزود: امسال در کشور حدود ۱۷ هزار و ۳۰۰ نفر از طریق ماده ۲۸ جذب خواهند شد که ۳۲۰۰نفرازآنان هنرآموز و استادکارخواهندبود.

حسینی‌مقدم به فارغ‌التحصیلی ۵۰۰ نفر از دانشگاه شهید رجایی اشاره کرد و گفت: به این معنا که در بهترین حالت در اول مهر حدود سه هزار و ۷۰۰ نیرو وارد هنرستان‌ها خواهند شد.

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه فنی‌وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش راه‌حل‌های پیشنهادی برای تأمین کمبود نیروی انسانی هنرستان‌ها را چنین برشمرد: افزایش ساعت حق‌التدریس برای بازنشستگان، شاغلین و درخواست ادامه همکاری ازهنرآموزان عزیزی که درآستانه بازنشستگی هستند و….

وی همچنین در مورد ساماندهی فضاها و کارگاه‌ها به تغییر کاربری برخی دبیرستان‌ها به هنرستان، استفاده از موضوع تکمیل ظرفیت، بهره گیری از ظرفیت حضور هنرجویان در ۵شنبه‌ها اشاره کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *