لایحه رتبه بندی معلمان به مجلس ارایه می شود

اخبار

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش از ارایه لایحه رتبه بندی و ارتقای نظام حقوقی معلمان تا شهریور امسال به مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: نگاه نظام اداری به معلم نباید رویکرد کارمندی باشد.

یوسف نجفی روز پنجشنبه در سی و چهارمین یادواره بزرگداشت مقام معلم و تجلیل از ۵۳ معلم نمونه شهرستان گنبدکاووس افزود: اکنون پیش نویس این لایحه در دولت و شورای عالی آموزش و پرورش آماده شده است.

وی با اشاره به نقش و جایگاه حرفه معلمی که منتسب به جایگاه انبیای الهی است، اضافه کرد: مهمترین رسالت معلم، انسان سازی و تربیت انسان به عنوان اشرف مخلوقات است و نباید به این حرفه نگاه کارمندی داشت.

نجفی با بیان اینکه معلمان، شان رهبری و هدایتگری دارند و باید در بین اقشار جامعه از لحاظ حقوقی در بالاترین رده قرار داشته باشند، اضافه کرد: متاسفانه امروز در نظام اداری ما به معلم به عنوان کارمند نگاه می شود که باید این نگاه حذف شود.

وی تصریح کرد: دولت، وزارت آموزش و پرورش و مجلس تلاش زیادی برای حذف این نگاه و ارتقای جایگاه معلمی همچون جایگاه استادان دانشگاه دارند و بر این اساس لایحه رتبه بندی و ارتقای نظام حقوقی این قشر زحمتکش آماده شده است.

 

** امسال افزون بر چهار هزار میلیارد ریال برای مدرسه سازی اختصاص می یابد

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از خیرین مدرسه ساز، از پیش بینی مبلغ چهار هزار و ۱۱۰ میلیارد ریال بودجه برای مدرسه سازی مشارکتی در کشور خبر داد.

نجفی گفت: این میزان بودجه در راستای قانون برنامه ششم توسعه کشور و برای نخستین بار با ردیف مستقل بودجه ای تصویب شده و بر اساس آن ۵۰ درصد هزینه مشارکت احداث مدرسه توسط خیرین و ۵۰ درصد نیز توسط آموزش و پرورش تامین می شود.

وی اضافه کرد: بر اساس تصویب دولت و مجلس، از این پس افراد خیری که در ساخت مدرسه مشارکت داشته باشند، به میزان مشارکت شان از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری و تبریک هفته معلم، بر لزوم حفظ شان و جایگاه معلم در همه ایام سال در جامعه تاکید کرد و گفت: روز معلم روز توجه به خداوند باریتعالی به عنوان نخستین معلم بشر و روز بزرگداشت علم، عالم و متعلم است که بایستی همواره گرامی داشته شود.

نجفی، از دانش آموزان به عنوان سرمایه های ملی کشور نام برد و تاکید کرد: معلم باید از همه توان خود برای تربیت صحیح دانش آموزان به منظور ساختن آینده و توسعه همه جانبه کشور استفاده کند.

وی با اشاره به موقعیت توسعه ای و اقتصادی ژاپن به عنوان یکی از کشورهای برتر جهان، اضافه کرد: ما نیز بر اساس سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور، بایستی به جایگاه اول منطقه برسیم که باید آموزش و پرورش بستر این توسعه را فراهم کند.

نجفی از استمرار فعالیت دانشگاه فرهنگیان گنبدکاووس در این شهر و افزایش سهمیه جذب دانشجو برای آن در سال تحصیلی آینده خبر داد و گفت: علاوه بر این مجوز احداث هنرستان تربیت بدنی در این شهرستان نیز صادر می شود.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان واقع است و حدود ۷۰ هزار دانش آموز دارد.

ایرنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *