در دیدار معاون وزیر و رئیس نهضت سواد آموزی کشور با آیت الله مکارم شیرازی مطرح شد: ماموریت اصلی آمزوش و پرورش اجرای سند تحول بنیادین است.

اخبار

به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور، حمید رضا شیخ الاسلام مدیر کل آموزش و پرورش و جمعی از فرهنگیان و مسئولین استان قم با حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی دیدار کردند.

دکتر علی باقر زاده معاون وزیر آموزش و پرورش در این دیدار ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و هفته بزرگداشت مقام معلم و گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری گفت: امروز مأموریت اصلی وزارت اجرای سند تحول بنیادین است که مکررا مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده و آموزش و پرورش نیز با تمام توان به اجرای آن در راستای تعالیم مکتب انسان ساز اسلام توجه دارد.

 

وی با بیان اینکه تحول در آموزش و پرورش تحول در یادگیری همراه با تعهد است گفت: آموزش دانش آموزان باید منتهی به تحقق مراتب حیات طیبه در آنان باشد و برای این کار می بایست عناصر درگیر در یادگیری و نگرش به معلم و مهارت های او تغییر کند.

 

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: امروز می‌ گویند معلم عنصر اصلی و مدرسه واحد اصلی تحول بنیادین است و قاعدتا در کنار صلاحیت های معلم باید برنامه درسی و کتب آموزشی متناسب با سند تحول اصلاح شود و نظام تحقیق و پژوهش و نظام آموزشی و مدیریت و رهبری مدرسه، هم سو با بقیه عناصر متحول شود.

 

وی گفت: خوشبختانه اسناد اصلی این سند تدوین شده و محور اصلی برنامه ریزی های وزارت آموزش و پرورش توجه به همه زوایای پنهان و پیدای سند تحول بنیادین است که زمان بر و هزینه بر بوده و آموزش و پرورش مفتخر به بهره گیری از رهنمودهای مراجع در این زمینه است.

 

باقر زاده خبر داد: نتایج سرشماری سال ۹۵ نشان می‌ دهد که رشد خوبی در وضعیت سوادآموزی کشور داشته ایم یعنی نزدیک به سه درصد رشد نسبت به سال های قبل که یک و نیم ملیون نفر کاهش در آمار بی سوادی را داشته ایم.

 

باقر زاده تصریح کرد: در آمار جهانی نیز طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ نرخ بی سوادی را یک درصد کاهش دادند ولی ما سه برابر نرخ میانگین جهانی رشد داشته ایم.

 

وی گفت: قرآن آموزی رکن اصلی سواد آموزی است که در کلاس های سواد آموزی خواندن آن ضرورت دارد و سواد آموزان باید نسبت به یادگیری و قرائت قرآن اهتمام ورزند.

 

رئیس سازمان سواد آموزی کشور  مسجد را محل تحولات اجتماعی و فرهنگی دانست و افزود: در دو سال گذشته طرح آموزش عملی نماز را در کلاس های درس شروع کرده ایم و همین طور خواندن ادعیه در برنامه های سواد آموزی گنجانده ایم که مورد استقبال نیز قرار گرفته است.

 

معاون وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: از آنجا که با تهدید بازگشت به بی سوادی مواجه هستیم طرح های متعددی را اجرا نموده که از آن جمله می توان به طرح کتابخوانی اشاره نمود که با همکاری معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه علمیه انجام می گردد.

 

وی در پایان با تقدیر و تشکر از مسئولین آموزش و پرورش قم به ویژه مدیر کل و معاون سواد آموزی استان گفت: استان قم امروز، جزو استان های پیشرو و موفق کشور در زمینه سواد آموزی بوده است که امید واریم این توفیقات و پیشتازی در سال های آینده نیز بیشتر به مرحله عملی برسد.

 

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به روایتی از امیرمؤمنان علی علیه السلام در نهج البلاغه اظهار داشت: ایشان به پنج نکته در مورد برتری علم بر مال اشاره کرده اند که از جمله آن این که علم حافظ انسان و انسان حافظ مال است.

 

وی افزود: تمام اموال و ثروت ها در سایه علوم اجتماعی و اقتصاد حفظ می‌ شود، بنابراین چیزی که پایدار است علم است و همه چیز باید در سایه علم قرار بگیرد اما تعلیم و تعلم از ارزش دوچندانی برخوردار است و خداوند این پیمان را از علمای دین گرفته که درس بدهند.

 

این مرجع تقلید عنوان کرد: در روایتی معروف آمده است که وقتی معلمی به کودکی بسم الله الرحمن الرحیم را یاد بدهد و او تکرار کند، خداوند چهار برات آزادی از دوزخ را برای معلم و متعلم و پدر و مادر معلم می‌ نویسد و شما باید خدا را شکر کنید که در این مسیر قرار گرفته اید.

 

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای تعلیم و تعلم بسیار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: ما افتخار می‌ کنیم تابع مذهبی هستیم که این قدر به علم و عالم توجه بی شماری دارد و امیدواریم در مسیر مسئولیت خود به ویژه در علم آموزی و علم اندوزی موفق باشند.

 

آیت الله مکارم‌شیرازی تأکید کرد: فرزندانی که تحویل شما داده می‌ شود امانت هستند که باید مراقب آن ها باشید تا مبادا خیانتی در این امانت صورت بگیرد، چون امانات انسانی از امانت های مالی اهمیت بیشتری دارد.

 

وی افزود: انسان ها سرمایه های اصلی جامعه هستند که باید توجه بیشتری به آن ها به عنوان اولویت اول داشته باشیم.

 

وی عنوان کرد: بحث بعدی تعهد اخلاقی و دینی است که اگر این مورد نباشد نیروی انسانی هم کارایی ندارد، بنابراین باید علم و ایمان در کنار هم پرورش پیدا کنند و اگر غیر این باشد کار خراب می‌ شود و مسأله بعدی آن است که ما در زمانی زندگی می‌ کنیم که وسائل انحراف از هر زمان دیگری بیشتر است.

 

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که فضای مجازی ابزاری برای فساد است، خاطرنشان کرد: به همین میزان باید ابزار تهذیب اخلاق و پاکی نفس هم بیشتر شود؛ ما معتدیم برای پیشرفت مسائل آموزش و پرورش یک مثلثی هست که باید اصلاح شود و آن برنامه، کتاب ومعلم است.

 

وی ابراز داشت: در آموزش و پرورش هنوز هم گاهی افراد نفوذی پیدا می‌ شوند که در صدد تخریب مبانی دینی و مذهبی فرزندانمان هستند که البته جامعه مورد احترام معلمان نباید به آن ها اجازه دخالت در امور تربیتی و آموزشی بدهند.

 

حضرت آیت الله مکارم‌شیرازی عنوان داشت: باید مراقب برنامه ها و کتاب ها باشیم و حرکات غیر مسؤولانه را رصد کنیم، بنابراین عمل شما عبادت است و مسؤولیت شما هم سنگین است چراکه همیشه در کنار کوه های بلند دره های عمیق وجود دارد.

 

وی با اشاره به این که پیشرفت علمی دانش آموزان قمی در کنکور نیز باعث خشنودی است، خاطرنشان کرد: این مسأله موجب سر بلندی همگان است که یک استان متدین و در عین حال پیشرو در مسائل علمی و تربیتی باشد.

 

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *