مدیر کل دفتر تالیف کتب درسی نظری آموزش و پرورش: تهیه محتوای آموزشی برای مهدهای کودک در دستور کار است

اخبار

مدیر کل دفتر تالیف کتب درسی نظری وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در دوره سنی صفر تا چهار سال هنوز برنامه مدونی نداریم عنوان کرد که طبق قانون مصوب مجلس قرار شد آموزش و پرورش برای سن صفر تا چهار سال نیز مسئولیت تعیین محتوا و نظارت بر آن را در مهدهای کودک برعهده بگیرد که اکنون در حال تهیه تولید این محتوا هستیم.

محمود امانی طهرانی در برنامه تلویزیونی پرسشگر شبکه آموزش با موضوع چالش‌های آموزش پیش از دبستان در توضیح محتوای تولیدی دوره پیش از دبستان گفت: دوره دبستان از شش سال سن تمام شروع می‌شود. قبل از آن دوره پیش دبستانی را داریم که یک دوره دو ساله بوده و اجباری نیست و اختیاری است. دوره صفر تا چهار سال هم بیشتر مربوط به مهدهای کودک است.

وی افزود: درباره محتوا باید بگوییم در دوره پیش دبستانی سال‌هاست که برنامه درسی مصوب و چاپ شده داریم. این برنامه توسط شورای عالی تصویب شده و در قالب یک برنامه مدون ارائه می‌شود. این محتوا سال ۸۵ تولید و در سال ۸۶ به تصویب شورای عالی رسیده است.

مدیرکل دفتر تالیف کتب درسی نظری وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در دوره سنی صفر تا چهار سال هنوز برنامه مدونی نداریم عنوان کرد: طبق قانون مصوب مجلس قرار شد آموزش و پرورش برای سن صفر تا چهار سال نیز مسئولیت تعیین محتوا و نظارت بر آن را در مهدهای کودک برعهده بگیرد که اکنون در حال تهیه تولید این محتوا هستیم.

امانی طهرانی گفت: بر این برنامه درسی نقدهایی وارد است اما لزوما به خود محتوا بازنمی‌گردد بلکه به نحوه اجرا مربوط می‌شود. در این برنامه اصراری بر تفکیک زنگ‌های آموزشی و واحدهای اموزش وجود ندارد و باید آزادی وجود داشته باشد و کودک نباید محدود شود.

وی افزود: قبلا اینطور تلقی می‌شد که کودک هرچقدر بیشتر به مهدکودک برود مطلوب‌تر است. تاکید ما این است که کودک بیشتر دوران کودکی را با خانواده بگذراند. در اسناد بالادستی ما هم تاکید نشده حتما کودکان در صفر تا چهارسالگی باید به مهد کودک بروند.

مدیر کل دفتر تالیف کتب درسی نظری وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: اینکه کودک زیر چهارسال ملزم شود حتما در ساعات معینی به مهد برود و آزادی عمل را از او بگیرد چندان توصیه نمی‌شود؛ زیرا ساعت خواب، نوع پوشش، نوع غذاخوردن کودک در مقایسه با زمانی که در منزل است حالت متفاوتی پیدا می‌کند. حضور در منزل هم مانعی بر جامعه پذیری وی نیست. تاکید بنده روی دوره مهدکودک است. اما برای حضور در پیش دبستانی در اسناد بالادستی توصیه شده است.

امانی طهرانی در پاسخ به اینکه برنامه آموزش و پرورش برای تحول آموزش دو سال ماقبل دبستان چیست گفت: شکل گیری فضای کار کودک در پیش دبستانی‌ها با محوریت بازی و تحرک است که در برنامه درسی تصریح شده است. نشر کتب در این حوزه به دو دسته تقسیم می‌شود، نخست کتب غیراصولی و غیزمنطبق با برنامه است که مورد توصیه و تایید ما نیست. اما کتب مطلوب و منطبق با برنامه هم داریم که مورد تایید ما هستند.

وی افزود: بازنگری در برنامه این دوره که ۱۲ سال گذشته تدوین شده را مدنظر داریم. در کنار این‌ها گمشده اصلی این است که بودجه جدی برای این حوزه درنظر گرفته نمی‌شود و این دوره جز سرانه‌ها به حساب نمی‌آید.

منبع:پانا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *