رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش خبر داد:کمبود ۳۰۰ هزار معلم در مهر ۹۷

اخبار

اسفندیار چهاربند قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم در نشست خبری که امروز در ساختمان مرکزی این وزارتخانه برگزار شد،  اظهار داشت: جهت‌گیری اصلی ما در هفته معلم، پاسخگویی به معلمان است چرا که سال‌هاست فرهنگیان مطالباتی دارند که تلاش می کنیم گزارش عملکرد از فعالیت های انجام شده در حوزه معلم را ارائه دهیم.

 

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم رویه پاسخگو بودن به یک اصل تبدیل شود، گفت: بنا داریم صرفاً با تجلیل از مقام معلم، هفته معلم را ختم نکنیم بلکه تجلیل از معلمان، پاسخگویی به مشکلات آنهاست و در این مسیر نباید وعده داد.

 

چهار بند اضافه کرد: برخی فکر می‌کنند با سرعت گرفتن تکنولوژی به خصوص فضای مجازی، نقش معلم کمر‌نگ‌تر شده است در حالی که این تصویر غلطی است؛ کشورهایی که پرچمدار توسعه علمی هستند بیش از آنکه به این درجه توسعه دست یابند در ابتدا به معلم و چایگاه معلم توجه کردند.

 

* اسامی روزهای هفته معلم

 

قائم‌ وزیر در ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم به اسامی روزهای هفته معلم اشاره کرد و گفت: ۱۲ اردیبهشت روز «معلم و سلوک شهید مطهری»، ۱۳ اردیبهشت روز «معلم و تکریم اجتماعی»، ۱۴ اردیبهشت روز «معلم و توسعه اجتماعی و انسجام ملی»، ۱۵ اردیبهشت روز «معلم و پیشکسوتان تربیت معلم»، ۱۶ اردیبهشت روز «معلم و مسئولیت پذیری و هدایت انقلاب»، ۱۷ اردیبهشت روز «معلم مرجع تربیتی و مولد سرمایه اجتماعی» و ۱۸ اردیبهشت روز «معلم و تکریم سازمانی» نام دارد.

 

چهاربند با بیان اینکه ۸۰۰ هزار بازنشسته فرهنگی داریم، گفت: سال ۹۸ تعداد بازنشستگان فرهنگی و شاغلان آموزش و پرورش برابر می‌شود و در سال ۱۴۰۴ تعداد بازنشستگان فرهنگی به یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر می‌رسد در حالی که تعداد شاغلان ۸۳۰ هزار نفر خواهد بود.

 

وی به قانون مدیریت خدمات کشوری اشاره کرد و افزود: این قانون کارمند محور و پست‌محور است، در حالی که آموزش و پرورش، معلم محور است و تا زمانی که این قانون باشد به هیچ عنوان شاهد تحول در برنامه توسعه انسانی آموزش و پرورش نخواهیم بود.

 

چهاربند گفت: در مهر سال ۹۷ کمبود ۳۰۰ هزار معلم را خواهیم داشت که از این بین ۱۹۴ هزار نفر را از طریق ندادن نیروی انسانی به مدارس جبران می کنیم.

 

فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *