پرداخت نشدن مطالبات معلمان مهمترین اولویت کمیسیون آموزش مجلس

اخبار

حمایت میرزاده درباره پرداخت مطالبات فرهنگیان اظهار کرد: بخشی از مطالبات فرهنگیان همچنان پرداخت نشده و این مسئله موجب ایجاد نارضایتی‌هایی شده و قرار است مجلس مسئولان خزانه و وزارت اقتصاد را برای پیگیری این مسئله دعوت کند تا مشخص شود باقیمانده مطالبات فرهنگیان به چه صورت و در چه زمانی قرار است پرداخت شود.

 

وی افزود: اولویت کاری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیگیری مطالبات فرهنگیان است و باید بابت تاخیرهای طولانی مدت از آنها عذرخواهی کرد که مورد کم‌لطفی قرار گرفتند و در اولویت نبودند. باید تلاش کرد که مطالبات فرهنگیان صفر شود اما با وجود پیگیری‌هایی که انجام می‌شود باز هم مطالبات به جای خود باقی است و هنوز معلمان بخشی از مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند و وزرای آموزش‌وپرورش و اقتصاد با حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات باید بگویند که برای پرداخت مطالبات چه کارهایی باید انجام داد.

 

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: خزانه باید همکاری بیشتری با آموزش و پرورش داشته باشد چرا که در صورت تعامل مناسب خزانه و آموزش و پرورش بسیاری از این مشکلات و تأخیر در پرداخت‌‌ها قابل حل است و بیشترین مشکلات به دلیل تعامل کم خزانه با آموزش و پرورش است.

 

میرزاده در پاسخ به این پرسش که تا پیش از این گفته بودند مطالبات فرهنگیان تا ۲۰ فروردین پرداخت می‌شود، عنوان کرد: این مسئله محقق نشد و مسئولان آموزش و پرورش به صورت مستمر مبالغ دریافتی از خزانه را به حساب استان‌ها واریز می‌کنند اما نمی‌توانند تمام مطالبات را یک جا پرداخت کنند و نظر آموزش و پرورش این است که به همکاری بیشتر خزانه نیاز دارند.

 

وی با اشاره به اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی معتقد است ۱۱۰ درصد تخصیص اعتبار به آموزش و پرورش داشته است، افزود: از روزی که بودجه سال ۹۶ آموزش و پرورش مصوب شد کسری آن نیز مشخص بود و از ابتدای سال ۹۶ می‌دانستیم که این وزارتخانه با کسری بودجه مواجه خواهد شد و مطالبات هرسال به سال آینده منتقل می‌شود و سال ۹۶ نیز به پایان رسید اما بیش از ۶ هزار میلیارد تومان از مطالبات به سال ۹۷ منتقل شد و در چنین شرایطی طبیعی است که اگر پرداخت مطالبات تأمین اعتبار نشود کسری بودجه به وجود می‌آید.

 

در روزهای اخیر نیز علی الهیار معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش از انتقال حدود هزار میلیارد تومان از مطالبات سال ۹۶ فرهنگیان به سال ۹۷ خبر داد و گفت: ۳ هزار میلیارد تومان کسری ذاتی بودجه و ۳۷۰۰ میلیارد تومان بابت پاداش پایان خدمت فرهنگیان کسری داریم که برای پاداش پایان خدمت و پرداخت مطالبات از محل یک درصد بودجه شرکت‌ها، اعتبار در نظر گرفته شده است که امیدواریم وزارت اقتصاد و دارایی برای پرداخت آن اقدام کند.

تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *