کارنامه هفت ماهه ی وزیر آموزش و پرورش(محمدرضا نیک نژاد)

سرویس یادداشت

در روزهای داغِ رای اعتماد نمایندگان مجلس به وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم، محمد بطحایی با ۲۳۸ رای موافق، ۳۵ رای مخالف  و ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۲۸۸ رای داده شده وزیر آموزش و پرورش شد. او در آستانه ورودش به وزارت آموزش و پروش، در حالی که به شکل غیر رسمی در صندلی های عقب اتومبیلی نشسته بود گفت: قول می دهم

 

– از امروز تحول در نظام آموزش و پرورش را بر اساس سند تحول بنیادین ارتقا بخشد.

 

– برای تربیت نسل متدین، خلاق؛ کار آفرین و با نشاط همه تلاش خود را به کار گیرد.

 

– به عنوان نماینده یک میلیون و هفتصد هزار معلم شاغل و بازنشسته فرهیخته در هیات دولت برای ارتقای معیشت و منزلت آنها همت کند.” ( رسانه ها، روزهای پایانی مرداد ۹۶)

 

🔻در آستانه ورود به سال ۹۷ و پس از نزدیک به هفت ماه سکانداری محمد بطحایی و تیم همراهش در آموزش و پرورش شاید وقت آن رسیده باشد که گذرا نگاهی به چگونگی اجرایی کردن این سه قول بیندازیم. هر چند بررسی این دوره هفت ماهه نمی تواند ارزیابی همه سویه و موشکافانه ای را به ما ارائه دهد اما دست کم می تواند نشان دهد که وزیر برای عملیاتی کردن وعده هایش چه گام هایی برداشته است.

 

🔻 بررسی را از آخر به اول آغاز می کنیم. سومین قول وزیر آموزش پرورش ارتقای سطح معیشت و منزلت معلمان و بازنشستگان بود. شوربختانه در این زمینه تاکنون وزیر و تیم اش نتواسته اند گامی کارآمد بردارند؛ و باز شوربختانه چشم انداز امیدوار کننده ای در این زمینه دیده نمی شود. تا زمان نوشتن این یادداشت بیش از دو ماه از اضافه تدریس های سال تحصیلی ۹۵-۹۶ و شش ماه از ۹۶- ۹۷ به معلمان شاغل و بازنشسته پرداخت نشده است. معلمان خرید خدمت نیز که تنها منبع درآمدشان پرداخت های آموزش و پرورش است نیز وضعی بدتر دارند. این تاخیرها به شکل نگران کننده ای دارد به روندی عادی تبدیل می شود و نشانه بی توجهی به معلمانی ست که گناه شان جبران کسری ساعت های آموزشی مدرسه هاست. بی گمان این تاخیرها به شدت آسیب زا و انگیزه کُش اند. از دیگر سو در لایحه بودجه- که باید وزیر تاثیر مستقیم و اثرگذاری در آن داشته باشد- معلمان مانند دیگر کارمندان دولت ۱۰ درصد افزایش حقوق داشتند! و این در حالی ست که این افزایش ده درصدی شکاف حقوقی فرهنگیان با دیگر حقوق بگیران دولت را مانند دو دهه گذشته بیشتر می کند؛ چراکه حقوق دیگر کارمندان همواره بیش از حقوق معلمان بوده است و ۱۰ درصد آن ها با ده درصد معلمان تفاوت های جدی دارد. گرچه در مجلس طرح هایی در جریان است تا دستمزد برخی کارمندان و از آن میان فرهنگیان به خاطر همین تفاوت ها پلکانی افزایش یابد اما در این باره وزیر چندان دخالتی نمی توانسته داشته باشد. از این رو به نظر کارنامه وزیر در این باره چندان امیدوار کننده نبوده است- دست کم تاکنون!

 

🔻اما نخستین قول وزیر آموزش و پرورش آغاز تحول در ساختار آموزشی بر پایه سند تحول بنیادین بود. گرچه این وعده یکی از شعارهای پر تکرار سه وزیر پیشن بوده است اما این تنها وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم بود که آن را با وزارت خویش گره زد و آن را سنجه ای برای ارزیابی کامیابی یا شکست بخشی از برنامه هایش قرار داد. سند تحول بنیادین به ویژه در سطح اهداف، بسیار کلی، تفسیر پذیر و ناروشن است. در بخش راهکارها که بیشتر برنامه هایی کاربردی است اگر چه از روشنایی بیشتری برخوردار است اما بی گمان پیاده سازی بیش از ۱۱۰ راهکار نیازها و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری فراوانی می خواهد که فراهم کردن شان به تنهایی از وزیر و تیم وزارت بر نمی آید. گمانی نیست که هفت ماه زمان بسیار اندکی ست برای داوری درباره اجرای سندی به این گستردگی، پیچیدگی و پر ابهامی، اما تا کنون نیز به شکل روشن دست اندرکاران آموزشی گزارش یا سخنی درباره گام های آغاز اجرای سند نداده اند. از این رو دست کم نگارنده در این بخش نمی تواند به گونه ای شفاف و با تکیه بر سند به داوری درباره میزان پیشرفت وزیر در این بخش سخنی بگوید.

 

🔻 اما درباره قول دوم وزیر. بی گمان در این بخش می توان به دو برنامه وزیر در هفته های گذشته اشاره کرد؛ که هر دو نیز سر و صدای زیادی بر پا کرد. نخستین این برنامه ها حذف آزمون های تستی، هماهنگ و استاندارد شده در دبستان بود؛ که برچیده شدن مدرسه های تیزهوشان و نمونه دولتی از پیام های آن بود. دیگری نیز حذف پیک های نوروزی و تکلیف های هماهنگ نوروزی ست که به وسیله معاونت آموزش ابتدایی وزیر خبری شد. هر دوی این برنامه ها می تواند زمینه فشار بر دانش آموزان دبستانی را بکاهد و از سویی فضایی پدید آورد برای حرکت در جهت آموزش و پرورش نوین یعنی بالندگی فردی و اجتماعی نوآموزان. این برنامه ها می توانند زمینه ای فراهم کنند برای شاد کردن مدرسه و کلاس و فرآیندهای آموزش و یادگیری و ایجاد پیوند محکم تر و انسانی تر میان دانش آموز و آموزگار؛ دست کم در دوره دبستان.

 

🔻 کنار گذاشتن آزمون های تستی در دبستان که بیشتر برای آماده سازی شرکت در آزمون های تیزهوشان– سمپاد- بود افزون بر فراخ کردن شکاف عدالت آموزشی میان طبقه متوسط و مرفه شهری با خانواده های تهیدست به ویژه در روستاها، زمینه جدا سازی آسیب زای دو دسته از نوآموزان را فراهم می کرد. از سویی نوآموزان باهوش برای پرورش فردی و اجتماعی نیازمند همراهی و همنشینی با همه بخش های جامعه هستند. این دانش آموزان بدون حضور در جامعه واقعی امکان رشد واقعی و همه جانبه شان فراهم نیست. از دیگر سو نوآموزان عادی- که پس از جداسازی برچسبِ آسیب زای کم هوشی می خورند نیز از حضور در کنار دانش آموزان با توانایی های بالا محروم می شوند. این محروم شدگی امکان آموزش کیفی و تجربه های آموزشی ژرف تر را از هر دو دسته می گیرد و آموزش را برای آن ها سطحی تر می کند. همه این ها را اگر به ورود خطر ساز و پر آسیب موسسه های خصوصی تهیه کننده ی آزمون های هماهنگ- که هدف نهایی شان درآمدزایی و بهره گیری از هر فرصتی برای پول سازی ست- بیفزاییم در خواهیم یافت که چنین کارهایی زمینه ی ورود پول، سرمایه و رقابت اقتصادی در آموزش به عنوان اخلاقی ترین کنش انسانی را فراهم کرده و بیش از پیش فضایی برای اخلاق زدایی در آموزش و پرورش ایجاد کرده و می کند.

 

🔻حذف پیک های نوروزی و جایگزینی آن با کتابخوانی و داستان نویسی و … نیز گرچه کمی ناپخته به نظر می رسد اما گامی است به سوی شادتر کردن فرآیند آموزش و از میان بر داشتن زور و اجبار در آن و … که می تواند فضای آموزشی بهتر و دلچسب تری را برای نو آموزان فراهم کند.

 

منبع:ویژه نامه نوروزی روزنامه جهان صنعت، صفحه ۷۷

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *