نظام آموزشی که نتواند همپای تحولات جدید حرکت کند بازنده میدان است

اخبار

مهدی نوید دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، امروز(سه شنبه) در نشست دو روزه نمایندگان شورای آموزش و پرورش استان‌ها که در باشگاه فرهنگیان برگزار شد با اشاره به وضعیت آموزش و پرورش در سال ۵۷ تاکنون افزود: در سال ۵۸ ـ ۵۷، ۳۴۲ هزار معلم فعالیت می‌کرد که این آمار اکنون به ۹۲۷ هزار و ۷۲۴ نفر رسیده است.

وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب ۸ میلیون و ۳۰۰هزار دانش‌آموز داشتیم اما اکنون حدود ۱۳ میلیون دانش‌آموز و با نوآموزان دوره پیش‌دبستانی، در مجموع ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دانش‌آموز تحصیل می‌کنند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به وضعیت مدارک تحصیلی معلمان در کشور خاطرنشان کرد: در سال ۵۸ ـ ۵۷، ۱۱٫۷۱ درصد کارکنان آموزش و پرورش دارای مدرک لیسانس و بالاتر بوده‌اند و اکنون این عدد به ۷۵٫۸۵ درصد رسیده است، ضمن اینکه در آن زمان ۶۱٫۳۴ درصد معلمان دارای مدرک دیپلم بوده‌اند که این میزان اکنون به ۹٫۸۳ درصد رسیده است.

نوید با اشاره به آمار دانش‌آموزان بیان کرد: تعداد دانش‌آموزان دوره ابتدایی از ۵ میلیون دانش‌آموز به ۷ میلیون و ۹۴۴ هزار دانش‌آموز رسیده است ضمن اینکه در دوره اول متوسطه از یک میلیون و ۵۳۷ هزار دانش‌آموز در ابتدای انقلاب به ۳ میلیون و ۲۱۸ هزار دانش‌آموز رسیده‌ایم و در متوسطه دوم از یک میلیون و ۸۸ هزار و ۳۳۴ دانش‌آموز به ۲ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۷۵۹ دانش‌آموز اکنون رسیده‌ایم.

وی با اشاره به میزان باسوادی افراد در جامعه از سال‌های ۱۳۵۵ تا ۹۵‌ در سنین ۱۰ تا ۱۹ سال گفت: در سال ۵۵، ۶۸٫۱ درصد افراد باسواد بوده‌اند که این میزان در سال ۹۵ به ۹۵٫۲ درصد رسیده است. ضمن اینکه در سنین ۱۰ تا ۴۹ سال در آن زمان ۴۵٫۸ درصد باسواد بودند که اکنون درصد باسوادی به ۹۴٫۷ درصد رسیده است؛ همچنین در سنین ۱۰ تا ۲۹ سال از ۵۹٫۸ درصد در سال ۵۵ به ۹۷ درصد باسوادی در سال ۹۵ رسیده‌ایم.

روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش