نقدی بر حذف ناگهانی مدارس سمپاد و نمونه دولتی(نویسنده: مهین برخورداری / دکترای فلسفه تعلیم و تربیت)

برگزیده ها سرویس یادداشت

شورای عالی آموزش و پرورش مصوب کرده است که آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی حذف شود در ادامه سیل پیامهای تبریک از سوی مدیران کل دستگاه آموزش و پرورش به سوی وزیر جاری شده که این اقدام انقلابی را ستوده اند. اما من دو سوال مشخص از وزیر آموزش و پرورش در رابطه با این حذف دارم و در ادامه راه حل خود را برای گشایش در کار آموزش و پرورش این مرز و بوم ارائه خواهم کرد. ۱. آیا حذف مدارس سمپاد سبب کاهش فاصله طبقاتی و افزایش عدالت آموزشی خواهد شد. ۲. آیا حذف سمپاد به کاهش استرس دانش آموزان دبستان و بالاخص پایه ششم خواهد انجامید؟
پاسخ سوال اول از نظر اینجانب منفی است. اگر قرار بر کاهش فاصله طبقاتی و گسترش عدالت آموزشی است ابتدا باید آزمون ورود به مدارس غیر دولتی خاص حذف شود. اگر سمپاد را حذف کنیم اما مدارس غیر دولتی همچنان با آزمونهای سختگیرانه دانش آموزان خود را گزینش کنند نه تنها فاصله کم‌نخواهد شد بلکه رقابت شدیدتر خواهد بود و تنها این موسسات کنکور و انتشارات کتابهای کمک درسی هستند که فربه تر و پر سودتر خواهند شد. چرا که دانش آموزانی هم که قبلا وارد مدارس سمپاد و نمونه دولتی میشدند سرازیر به مدارس غیردولتی خاص میشوند.
پاسخ سوال دوم هم منفی است. چرا که استرس ناشی از سمپاد از بین نمیرود بلکه از سمپاد معطوف به همان مدارس غیر دولتی خاص میشود. لذا این تصمیم کارشناسی نشده شورای عالی آموزش و پرورش پاک کردن صورت مساله است. تنها تفاوت مدارس سمپاد و نمونه مردمی با سایر مدارس دولتی کیفیت بهتر؛ آزمایشگاههای مجهزتر و معلمان قویتر است. به جای حذف مدارس دولتی باکیفیت باید به افزایش مدارس مشابه و با کیفیت پرداخت.
راه حل برون رفت از بحران سوالات تستی و کتب کمک درسی و کاهش استرس دانش آموزان ایجاد دو اصلاح سخت اما کارگشاست. اولین مشکل نظام آموزشی کتابهای درسی نامناسب است. اگر کتب درسی به جای تاکید بر مسائل پیچیده ریاضی و فیزیک بر مسائل ساده شهروندی، رعایت حقوق دیگران؛ بردباری و تحمل عقیده مخالف، آموزش صلح؛ خردورزی؛ شیوه اندیشیدن؛ کتابخوانی و تفکر نقادانه و مهارتهای زندگی متمرکز بشود نیازی به آزمونهای گزینش دانش آموزان برای ورود به مدارس خاص نخواهد بود. راهکار دوم تغییر در سیستم گزینش معلم برای نظام آموزشی است. معلمان به جای عبور از فیلتر ایدولوژی باید از فیلتر سلامت روان، سواد و تخصص بالا، نشاط و خلاقیت و هنر اداره کلاس و برقراری رابطه به نسل نو عبور کنند. معلمان خوب؛ خلاق و توانمند دانش آموزانی با همین خصایص تربیت خواهند کرد.
شایسته است این تصمیم نابهنگام که از نطر زمانی در اواسط سال تحصیلی گرفته شده و عوارض نامناسبی بر دانش آموزان و والدین دانش آموزان کلاس ششم دارد همراه با تبعات آن سنجیده شود و سپس اجرایی شود. شاید تنها تاثیر کوتاه مدت این تصمیم کارشناسی نشده حذف حمایت نخبگان از دولت تدبیر و امید باشد.

3 نظر در “نقدی بر حذف ناگهانی مدارس سمپاد و نمونه دولتی(نویسنده: مهین برخورداری / دکترای فلسفه تعلیم و تربیت)

 1. با سلام
  ممنون از نظرات کارشناس محترم
  واقعا بسیار علمی به حذف مدارس تیزهوشان پرداخته اید اما حیف افراد نخبه و صاحب نظری مثل جنابعالی در وزارت آموزش و پرورش مدیر نیستید و افراد بی سواد تصمیم گیرند. اما به نظر من خانواده ها باید از طریق نهاد مقام معظم رهبری، مجلس محترم و دیوان عدالت اداری اقدام کنن تا به نتیجه برسند.
  البته به نظر من وزیر آموزش و پرورش خواسته با اینکار اذهان مردم را از استیضاح به خاطر اختلاس های صندوق ذخیره فرهنگیان به سمت حذف سمپاد پیش ببره. واقعا متاسفم. واقعا از مجلس محترم خواستاریم به داد خانواده ها برسن بچه کلاس ششمی من پس از شنیدن این خبر ضربه بزرگ روحی دیده میگفت میخوام به امید خدا مدرسه ای قبول شوم که افرادی مانند خانم دکتر میرزا خانی در آن درس خوانده اند. حیف به اون وزارت خانه به خاطر مدیرانش

 2. با عرض سلام خدمت خانم دکتر
  با بخشی از مطالبتان موافقم، کاش به بازار داغ کلاسهای آمادگی یا به قولی سرآمد با هزینه های سنگین و کتابهای کمک درسی چند کیلویی و چند ده هزار تومانی , و بسیار متنوع که از صدقه سری این آزمونها هر روز داغ تر هم می شد و و می شود و از همه مهمتر تاثیر روحی روانی عدم قبولی دانش آموزان پس از تلاشهای بی وقفه و نیز انگ بی عرضگی از سوی برخی افراد بر این دانش آموزان اشاره می فرمودید.
  ضمنا کاش جمله آخر را با تامل بیشتر می نوشتید چون این تصمیم با تمام مزایا شاید در بحث کارشناسی دقیق قابل نقد باشد و هیچ ربطی به سایر تلاشها و خدمات دولت تدبیروامید ندارد که حمایت نخبگان را از دست بدهد. با آرزوی رسیدن به بهترین جامعه آموزشی و پژوهشی.
  موفق و موید باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *