مصوبات شورای آموزش و پرورش محدود به اقتصاد نیست/ بیست و سه درصد مصوبات شوراهای آموزش و پرورش پیرامون موضوعات آموزشی است. (رسول پاپایی،مدیر امور شوراها وزارت آموزش و پرورش)قسمت دوم

سرویس مصاحبه

در سال های اخیر آموزش و پرورش ما با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کرده است،،مانند بی پولی،بودجه نا کافی،عدم همتهنگی میان معلم و دانش آموزان،عدم توجه به جنبه آموزشی در این وزارتخانه و… .حل این مشکلات یکی از دغدغه های اساسی مسولان آموزش و پرورش بوده ،هست و خواهد بود!متخصصان امروز می خواهند به ایجاد جهانی سالم و پویا کمک کنند ،نه اینکه صرفا افرادی برای استفاده در بازار کار تربیت شده و نگاهی به بحث آموزشی نداشته باشند.مسلما در چنین فضایی ،شهروندانی کار آمد و متعهد به وجود می آیند که آینده فرهنگ کشور را خواهند ساخت،در قسمت قبلی مصاحبه با دکتر پایایی درباره این مشکلات صحبت کردیم حالا قص داریم تا فعالیت هایی که امور شوراها نه تنها در جنبه اقتصادی بلکه فرهنگی را مورد بررسی قرار دهیم تا بدانیم عیار آموزش و پرورش ما در کجاست.
سر مشق نیوز؛من نمی خواهم بدبینانه نگاه کنم ولی صریح و رکش این است که شما تازه مدیر این بخش شده اید و مانند وزرایی که تازه می آیند و فکر میکنند قبلی نتواست من میتوانم فکر میکنید،به این معنی که دیگران نتواستند ولی من می توانم بگیرم من زنده می کنم من جلو دخالت استانداران رو خواهم گرفت ولی وقتی ابزار متناسبی ندارید و انها مسولانه رفتار نمی کنند نمی توان زیاد خوشبین بود ! شما می گویید قانون را اجرا می کنم انها زیر بار نمی روند برو شکایت کن گزارش کن و … اخرش زنده میشود ؟ این رویکرد رسانه ای شما خوب بود که حداقل در فضای اموزش و پرورش به قانون شورا ها پرداخته شد ولی شما از خارج اموزش و پرورش و طرفین دیگر قضیه ببنید کسی اصلا جدی میگیرد ویا حرفی میزند ؟ بنظر من شما از کارهای کوچک و قابل تحقق باید پیش بروید.
پاپایی؛ببینید به هر حال اجرای قانون شوراها علاوه بر بحث فرهنگ سازی قانون در جامعه مخاطبان با چالش های دیگر ی هم همراه است چالش هایی مانند وضع قوانین ویا آیین نامه های متعدد و جدید که باعث کم اثر شدن قوانین شورا شده یا ضعف در نگرش عمومی جامعه به مشارکت در آموزش وپرورش یا غلبه مدیریت تمرکز محور و فرد گرا در بین مسئولان بر مدیریت مشارکت گرای مبتنی بر تفویض اختیار شده است.نکته دیگر این ضعف در اطلاع رسانی از مصوبات خوب شوراهاست که به گوش خانواده ها و معلمان که در ابن سیستم هستند نمیرسد.
سرمشق نیوز؛بله همه اینها کاملا درست است من هم با شما موافقم.اما بحث این است شما ۳ یا ۵ برنامه و هدف مشخص باید بیان کنید که بعد از یک سال سنجیده شود که اقای پاپایی مشارکت ها را از ۱۰۰۰ میلیارد به ۳۰۰۰ میلیارد رسانده است و یا اینکه حضور استانداران را و کمک های مالی و غیر مالی انها از فلان میزان به فلان میزان رسید‌.
پاپایی؛من مجدد تاکید می کنم که هر سازمانی تلاش می کند اعتباراتش را در راستای سیاست های همان سازمان هزینه کند و ما باید تلاش کنیم بر حسب قانون و برحسب سفارش بزرگان نظام این تکالیف و تعاملات را اجرایی تر کرده زیرا بازنگری قانون برای بالا بردن ضمانت اجرایی است که اگر به عمر ما هم کفاف نداد انشالله ثمره اش نصیب قانون شوراها و آموزش و پرورش خواهد شد که از زیربناهای مهم می توان به تدوین آیین نامه ها و شیوه نامه ها ایجاد ساختار الکترونیکی برای شفاف سازی امور و تدوین نظام جامع اشاره کرد که کارهای ماندگاری است که آیندگان آموزش و پرورش ازآنها سود خواهند برد.
سرمشق نیوز؛پس شما مدعی هستید این زیر ساخت ها و … تا به حال وجود نداشته ؟
پاپایی؛نه ما تا الان سامانه جامع درآمد ها سامانه مدارس هیات امنایی نظام جامع مشارکت نداشته ایم،نکته مهم دیگر که لازم است اشاره,شود این است که برخلاف گفتگوی ما که محوریت اقتصاد و درآمد ها بود قانون شوراها صرفا اقتصادی نیست مثلا ۲۳/درصد مصوبات شوراهای آموزش و پرورش پیرامون موضوعات آموزشی بوده ۲۱/پیرامون موضوعات پرورشی بوده ۱۳/عمرانی بوده و این تصور که قانون شوراها صرفا به مسائل مالی می پردازد تصور درستی نیست هم چنین از ۲۲ماده و ۲۱تبصره و۲۸ بند قانون شوراها ۱۵مورد عمرانی مالی است و تمرکز زدایی و ارتقا کیفیت آموزشی و پرورشی هم در قانون مورد توجه هستند.
سرمشق نیوز؛به نکته خوبی اشاره فرمودید این ۲۳ درصد مصوبات آموزشی شامل چه مواردی میشود ؟
پاپایی؛ این ۲۳ درصد از کیفیت آموزشی و مصوبات مرتبط با عدالت آموزشی و تشویق دانش آموزان تا انسدادمبانی بیسوادی و تحت پوشش قرار دادن دانش آموزان لازم التعلیم را شامل می شود.
سرمشق نیوز؛آقای پاپایی دیگران را نمیدانم من یک جواب واضح و ملموس از شما نگرفتم الان چند مصداق بفرمایید مثلا فلان ارگان ها در فلان بخش اموزش و به فلان شکل مشارکت میکنند !
پاپایی؛ببینید مثلا ما چند روز قبل انزلی بودیم آنجا مصوبه شورا است که هرسال منطقه آزاد جشن تقدیر از دانش آموزان برتر را بعهده دارد به طور مثال در یزد استانداری تقبل کرد فرش سجاده همه نمازخانه های مدارس استان را تامین کند . یا شهرداری و مسکن و شهرسازی موظف شدند کلیه زمین های,آموزشی را احصا و به آموزش و پرورش,معرفی کنند. ما از بخش های مختلف فقط مشارکت مالی انتظار نداریم انتظار داریم در بحث فرهنگی شدن مشارکت در آموزش و پرورش هم کمک کنند مثلا در خصوص یادآوری هفته شوراها به افکار عمومی از شهرداری در خواست کمک کردیم تا در تبلیغات محیطی معابر و بزرگراهها به ما کمک کند مکاتبه کردیم کتاب قانون,شوراها را خواستند فرستادیم, شعار ها و پوستر جملات طراحی شده را خواستند فرستادیم اما سرانجام دریغ از یک تبلیغ فرهنگی در بزرگراههای پایتخت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *