اسد الله مرادی:بعضی ها در آموزش و پرورش از پاپ کاتولیک ترند(قسمت دوم)

برگزیده ها سرویس مصاحبه

سرمشق نیوز مصاحبه ای اختصاصی با اسد الله مرادی فعال حوزه آموزش و پرورش انجام داده است که قسمت اول این مصاحبه را می توانید  اینجا بخوانید.

در ادامه ی مطلب قسمت دوم مصاحبه را بخوانید:

دکتر مرادی از لزوم رفتار صادقانه مسولین در قبال مردم به خصوص در حوزه آموزش و پرورش گفت.
در قسمت قبل درباره سند تحول آموزش و پرورش بسیار سخن راندیم و دکتر مرادی از این سند گفت،از اینکه این سند ایراداتی دارد و باید فکری برای آن کرد،در این قسمت آقای دکتر تاکید خود را بیشتر معطوف به مدرسه و وضعیت امروز آن داشتند ،اینکه آیا مسولین مشکلات اموزش و پرورش را برای مردم شفاف سازی کرده اند؟آیا این اگاهی به خانواده ها درباره آموزش و پرورش داده شده که این وزارت خانه با چه مشکلاتی روبروست؟و…پیشاپیش باز هم از دکتر مرادی که وقت خود را در اختیار ما گذاشتند تشکر میکنیم امیدواریم این قسمت مصاحبه برای شما خوانندگان محترم مفید واقع شود.

سرمشق نیوز؛تناقض اقتصاد آموزش و پرورش در زمینه های اقتصاد حاکم نفتی چگونه توجیح می شود؟
مرادی؛معضل بزرگی که در کشور وجود دارد این است که هنوز نتوانسته ایم برای اقتصاد آموزش و پرورش فکری بکنیم و حتی در قسمت معیشت معلمان دچار مشکل هستیم. و به نظر من وابسته بودن اقتصاد ایران به پول نفت اجازه نمیدهد که حکومت با مردم صادقانه وارد گفت و گو شود که همین موضوع باعث شده است تا در آموزش و پرورش به روی اندیشمندان و متفکران بسته شود. به هر شکل دولت باید صادقانه با مردم وارد گفت و گو شود ،چون در صورت این شفاف سازی دو حالت به وجود می آید ؛یا اینکه دولت می تواند هزینه های جاری آموزش و پرورش را بدهد ،یا اینکه این هزینه ها به دوش مردم گذاشته می شود تا فکری به حال آن بکنند و مشارکت فعال تری داشته باشند.به طور مثال الان خیرین مدرسه ساز تنها مدرسه می سازند و تحویل جمهوری اسلامی می دهند، و طوری نیست که خودشان بتوانند نقشی در این ساختار داشته باشند و به طور خلاصه برنامه های آموزشی باید تابع حکومت باشند .

سرمشق نیوز؛شما در گفته های خود بر رویکرد صادقانه و مذاکره کردن با حکومت جهت تغییر سند تاکید می کنید.استدلال و اسناد شما جهت عدم صداقت و عدم باور مجریان در اجرای سند و اینکه حکومت با مذاکره از مبانی سیاسی خود کوتاه می آید چیست؟
مرادی؛به نظر من چه از نظر مصلحت و چه از نظر حقیقت بهتر است که حکومت از اهداف آرمانی خود کوتاه بیاید ،و برای اینکه بتوانیم نگاه مناسب،و تحولی مثبت داشته باشیم ستاد آموزش و پرورش باید صادقانه اعلام کند که آیا سند تحول قابلیت اجرایی دارد یا خیر؟و اگر قابلیت اجرایی دارد چرا شش سال اجرا نشد و اکنون با این همه نواقص چرا باید اجرا شود ؟ و به نظر من حتی از لحاظ نظری هم قابلیت اجرایی ندارد ،چه برسد از نظر عملی بخواهیم مورد بررسی قرار دهیم.

سرمشق نیوز؛آقای دکتر با توجه به اطلاعات شما آیا این سند اقتباس گرفته از سند و متن مشابهی است؟اهداف نهایی آن تربیت شهروندی ایده پرداز مورد دلخواه جمهوری اسلامی است؟اگر هست آیا این مناسب ترین راه برای تربیت آن شهروند است؟
مرادی؛تا جایی که بنده مطلع هستم سند کپی برداری از منشور خاصی نبوده است اما نکته قابل تامل این است که طی ۷ سال این سند به دولت های مختلفی خورده است،طوری که در انتهای دولت آقای سید محمد خاتمی شروع شده است و در دست اندازهای سیاسی قرار گرفت و تا به امروز ادامه پیدا کرد.اما مبنای اصلی دوستان این بود که سند تحول آموزش و پرورش بر اساس مبنای ملاصدرا که فلسفه تعلیم و تربیت در جمهوری اسلامی تدوین کرده است اجرا شود اما سوال اصلی اینجاست که چگونه میتوان در نهاد مدرن جدید با فاسفه های قدیمی تر ارتباط برقرار کرد و همه این ها در حالیست که همه میدانیم چقدر کار سختی است که با فلسفه ملاصدرا که عرفانی است بخواهیم برنامه ای را تدوین کنیم حال باید دید آیا این فلسفه عرفانی به درد دانش آموزان امروز ما می خورد و اصلا اطمینانی برای اجرای آن وجود دارد؟ اما در مورد قسمت دوم سوال ،به نظر من با توجه به تعریف شهروندی در جهان،و این ایده جمهوری اسلامی با هم ناسازگار است چون در جمهوری اسلامی تعریف کلی این است که باید شهروندی تربیت شود و این شهروند باید تابع قوانین خاصی باشد که همین نکته خود نوعی تعارض است ،اما نباید کاری کنیم که آموزش و پرورش به غل و زنجیر کشیده شود و با ادامه وضع موجود نباید انتظار خروجی مناسبی داشته باشیم.به عنوان مثال ما در قسمت ادیان چه می کنیم؟با این نکته که پیامبران افراد ایده آل گرایی بودند شکی نیست و همه با این موافق هستیم که هدف نهایی آنها رستگاری انسان بوده است،اما در عمل پیامبر هیچ وقت کلاس قرآن و به طور خاص کلاس تربیت دینی برگزار نمیکرد،بلکه وظیفه آنها ابلاغ رسالت بود،نه اینکه دانشگاه تشکیل بدهند و نمره بدهند و پیامبران به دنبال این بودند که کدام اهداف قابلیت عملیاتی شدن را دارند و حتی در قرآن کریم به پیامبر نهیب زده می شود که جز ابلاغ رسالت وظیفه ای بر عهده تو نیست.

سر مشق نیوز؛با توجه به اینکه قطعا حکومت از نگاه خود کوتاه نمی آیدآیا راه دیگری برای رهایی وجود دارد؟
به نظر بنده مشکلات کف مدرسه است و راه حل آن هم کف مدرسه است،و در صورتی مشکلات مرتفع خواهد شد که مدیران و روسای آموزش و پرورش از میز و صندلی های خود دل بکنند و به مدارس بروندتا اولا ببینند چالش های موجود در مدرسه چیست؟ به طور مثال در سند تحول هیچ تعریف دقیقی از رابطه دختر و پسر نیامده است در حالی که میدانیم چقدر آموزش و پرورش در گیر این مساله است و هرروزه مدیران و معلمان زیادی با این چالش روبرو هستندو دوما بدانند که چگونه این مسایل قابل حل است و همه ما نیاز داریم تا با مدیران و معلمانی که توانسته اند این مسایل را حل کنند بحث و گفتکو داشته باشیم تا بتوانیم از آنها الگو برداری کنیم.

سرمشق نیوز؛آقای مرادی شما مدعی هستید مدیران ستادی از مشکلات مدرسه بی خبرند ؟آنچه تاکید شماست سندی مشابه ۲۰۳۰ بود ولی واکنش حکومت را همگی دیدیم.حال با توجه به همه مسایل ،آیا فکر نمیکنید راهکارهای شما آرمانی و غیر قابل دست یابی است؟
اتفاقا سند۲۰۳۰ دلیل بنده را که گفته بودم حکومت نگاه اقتدارگرایانه به آموزش و پرورش داردو بدون توجه به واقعیات تصمیم می گیرد را اثبات می کند و نظر من این است که بحث سند۲۰۳۰ بحث کاملی از برایند اتفاقات صد سال اخیر است که به درخشان ترین حالت ممکن در این سند آمده است که از قضا می توانست خیلی از مشکلات را حل کند.اما بحث اصلی این است که باید دید چقدر در جامعه ما آسیب ایجاد شده است و آیا معضل رابطه دختر و پسر در جامعه ما حل شده است؟و ما باید چکار کنیم تا این مشکل علی الخصوص در قشر دانش آموزان ما حل شود و حکومت باید گزارش دقیق از این اتفاقات ارایه دهد که این مسایل وجود دارد .

سرمشق نیوز؛آقای دکتر آموزش و پرورش برخی مسایل را به عنوان اصول و فلسفه آموزش و پرورش خود مطرح کرده است که مردم سالهست با آنها خو گرفته اند مانند تحصیل رایگان و…حال اگر فردا کسی بگوید که باید نیمکت و کتاب بگیرم آیا شورشی اتفاق نمیفتد؟همین معلمان اعتراض نمیکنند؟
مرادی؛به نظر من همه افراد حکومت باید صادقانه با مردم صحبت کنند ،اقتصاد آموزش و پرورش برای حل مشکل خود باید چیزی حدود دو برابر بودجه فعلی را به خود اختصاص دهد و نزدیک به هفتاد هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد تا بتوانیم مدارس را تجهیز کنیم و معلمان را تامین مالی کنیم و…پس باید حکومت شفاف سازی انجام دهد چون با این حکومت شترمرغی و پنهان کردن حقایق نسبت به مسایل مختلف نمیتوان به جایی رسید.البته لازم به ذکر است بسیاری از مسایل را بدون هزینه زیاد می توان مرتفع نمود،مثال بارز آن کتب درسی می باشد و باور من این است که مولفین محترم کتب درسی به طور ناشناس هفته ای دو تا شش ساعت کتاب خود را در مدارس تدریس می کردند شاید این کتاب ها تولید نمیشد و بار آموزش و پرورش سبک می شد .خلاصه مطلب این است که تغییر و تحول در آموزش و پرورش همیشه وابسته به پول نیست و با همین کارهای به ظاهر کوچک می توان گام های بزرگی در این راستا برداشت و از قضا بار آموزش و پرورش را سبک تر خواهد کرد.

سرمشق نیوز؛آقای دکتر آیا عملکرد دولت اصلاحات در آموزش و پرورش در خصوص شورای دانش آموزی و رشد تشکل ها و نقش معلمان در انتخاب مدیران و …قابل قبول نبود؟
مرادی؛به طور منصفانه بخواهیم قضاوت کنیم وبه دور از تعلقات سیاسی بخواهیم صحبت کنیم تمام مواردی که شما برشمردید اقدامات خوب و کارسازی است،اما در سطح کلان بخواهیم بحث کنیم فردی که پس از دکتر نجفی به این سمت رسید فردی بود که از ایشان بسیار ضعیف تر بود و این مشکلات از همان جا شروع شد اما در صد سال گذشته اگر قرار بود تنها یک دولت آموزش و پرورش را محور توسعه قرار دهد دولت اصلاحات بود که متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

پایان

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *