انتخاب سرویس مدرسه برای دانش آموزان و جنبه های مختلف آن،قسمت اول(نویسنده:مجید ابراهیمی نیا)

اخبار

در سالیان نه چندان دور، با آغاز فصل مدارس در ابتدای مهر ماه، شور و نشاطی توام با ازدحام و گاهاً شیطنت‌های بچگانه در طول مسیرهای محله‌های مختلف شهر و روستا به سمت مدارس برپا می‌شد. همه ما انبوهی از خاطرات شیرین آن روزها را به یاد داریم ولیکن شمار اندکی از ما خاطره‌ای از سرویس مدرسه در آن روزگار به خاطر می‌آوریم. علیرغم طولانی بودن مسیر منزل تا مدرسه، کمتر خانواده‌ای به فکر فراهم نمودن سرویس برای سهولت رفت و آمد فرزندش به مدرسه می‌افتاد و برخی از ما گاهاً مسیرهای پیاده‌روی نیم ساعته و حتی بیشتر را جهت رسیدن به مدرسه طی می‌نمودیم.

با گذشت زمان و روی آوردن به سبک زندگی شهری، استفاده از سرویس مدرسه جهت جابجایی دانش‌آموزان تبدیل به امری رایج گشته و امروزه قریب به اتفاق خانواده‌ها علی‌الخصوص افرادی که در کلان‌شهرها زندگی می‌کنند، فرزندان خود را با سرویس‌‌های مدارس، راهی کلاس‌های درس می‌نمایند. تا بدینجا همه چیز – به غیر از هزینه‌های بعضاً گزاف و غیر منطقی که از طرف رانندگان سرویس اخذ می‌گردد – عادی بنظر می‌رسد. اما آیا تا به‌حال به همین موضوع سرویس مدرسه و حساسیت‌های پیرامون آن فکر کرده‌ایم؟! فرایند انتخاب یک فرد بعنوان راننده سرویس مدارس در کشورمان چگونه است؟ چه ارگانی و با چه درجه‌ای از میزان حساسیت بر روی این رانندگان متمرکز شده و چه نهادی ضمانت اجرایی عملکرد صحیح و امنیت این سرویس‌ها را تقبل نموده است؟ آیا استاندارد ملی و یا بین‌المللی در رابطه با این موضوع وجود دارد که بتوان به آن عمل نمود؟ در کشورهای توسعه یافته، با سیستم‌های آموزشی مدرن و پیشرفته، چه اقداماتی در این راستا صورت گرفته و روند انتخاب راننده سرویس مدرسه و مسئولیت‌ها و محدودیت‌های فرد بعنوان راننده چیست؟ مساله‌ای که انسان را به تفکر در باره این موضوع وادار می‌نماید، صحنه‌هایی است که یکایک ما همه روزه در معابر شهر با آن روبرو شده و تدریجاً به دیدن آن‌ها عادت نموده‌ایم. یک خودروی غیراستاندارد و ناایمن با ظرفیت ۵ نفر سرنشین که با دو برابر ظرفیت مجاز از کودکان معصوم لبریز است و یک راننده پشت فرمان که یا فکرش مشغول گرفتاری‌های مالی ‌است و یا در ترافیک صبحگاهی اعصابش خرد شده، شیشه‌اش را پایین داده، سیگار می‌کشد و فحش می‌دهد و لایی می‌کشد….

در این نگارش سعی خواهد شد به قوانین، الزامات .و مسئولیت‌های رانندگان سرویس مدارس در کشورهای پیشرفته، استانداردهای ایمنی و مصادیق اتومبیل‌هایی که بعنوان سرویس مدرسه انتخاب می‌گردند پرداخته شده و به تمامی سوالات پیرامون این موضوع بسیار مهم پاسخ داده شود. (پایان قسمت اول)

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *