سید محمد بطحایی در نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت حقوق شهروندی :بی‌توجهی به آموزش بی‌احترامی به کرامت و شأن انسان است

اخبار

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی در سالن اجلاس سران اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش یکی از بزرگترین وزارتخانه‌های دولت محسوب می‌شود که با همه مردم و شهروندان سر و کار داشته و امروز بیش از ۱۳ میلیون دانش‌آموز را تحت پوشش نظام تعلیم و تربیت قرار داده است.

وی بی‌توجهی به آموزش را بی‌احترامی به کرامت و شأن انسان دانست و تصریح کرد: معتقدیم حق آموزش از حقوق بنیادین مردم و شهروندان است.

بطحایی برقراری و دایر شدن کلاس‌های درس در تمامی مناطق مختلف کشور به ویژه در مناطق محروم و حتی با حضور یک دانش‌آموز را از اقدامات مهم این وزارتخانه عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: برخی مواقع به دلیل مشکلات بودجه‌ای و یا سایر موانع آنچنان که باید نتوانسته‌ایم ایده‌آل‌ها را تأمین کنیم ولی همواره تلاش خواهیم کرد عدالت تحصیلی و آموزشی را برای تحقق حقوق شهروندی ایجاد و فراهم کنیم.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته درآموزش و پرورش در راستای تحقق منشور حقوق شهروندی گفت: تهیه دروس مرتبط با حقوق شهروندی در پایه‌های متوسطه اول و دوم  و ارائه آموزش مؤثر ازجمله این اقدامات است.

وزیر آموزش و پرورش از ارتباط خوب این وزارتخانه با مردم خبر داد و اظهار کرد: علی‌رغم مشکلات موجود، این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای تسهیل در آموزش و تحصیل همگان انجام خواهد داد، بنابراین گشودن درهای مدارس به سوی دانش‌آموزان غیرایرانی و تحصیل حدود پانصد هزار کودک اتباع خارجی از دیگر دستاوردهای آموزش و پرورش است.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش همچنین در حوزه منشور حقوق شهروندی، به تهیه دروس مرتبط با حقوق شهروندی با عناوینی مانند من حق دارم، حقوق شهروندی و … در پایه‌های هفتم، هشتم، نهم و دهم پرداخته است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: جذب ۸۰۰۰ مدرس آموزش خانواده، آموزش معلمان منتخب در کارگاه‌های آموزشی، نظارت و ارزیابی حضور مشاور در محاکم قضایی قبل از صدورحکم برای جوانان و نوجوانان، استفاده صحیح از فضای مجازی و آشنایی  دانش‌آموزان متوسطه دوره دوم با منشور حقوق شهروندی، ارتقا و گسترش فعالیت‌های آموزشی در کانون‌های اصلاح و تربیت زندان‌ها از دیگر اقدامات این وزارتخانه بوده است.

وی گفت: طرح آموزش به دختران کم‌توان ذهنی و بازمانده ازتحصیل و همچنین افزایش پوشش تحصیلی و جذب دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل، ارائه کمک هزینه برای تهیه مواردی مانند سمعک و … برای دانش‌آموزان نیازمند و راه اندازی سامانه یکپارچه مدارس و مراکز غیردولتی و اخذ مجوز تأسیس برای آنها از سایر اقدامات وزارت آموزش و پرورش بوده است.

بطحایی ادامه داد: آموزش مشاوران، مدیران و معلمان را در قالب کارگاه‌های آموزشی، تشکیل کمیته اهل سنت، تلاش برای آموزش زبان و گویش‌های محلی، تهیه و تدوین ۵۵ عنوان کتاب حقوق شهروندی، طرح آموزش مهارت‌های زندگی به دانش‌آموزان کم‌توان ذهنی، طرح بسته‌های بهداشتی و آموزشی برای دختران دانش‌آموز، جذب کودکان بازمانده از تحصیل که به مدرسه نیامده بودند و ارائه بودجه به کودکان کم‌توان و بهزیستی از دیگر اقدامات وزارت آموزش و پرورش است.

وزیرآموزش و پرورش گفت: با توجه به تأکید دولت و شخص رئیس جمهور، موضوع توجه به حقوق شهروندی در این وزارتخانه با اهتمام و توجه ویژه‌ای پیگیری و دنبال خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *