گزارش مراسم روز دانشجو در مراسم روز دانشجو در دانشگاه فرهنگیان اصفهان پردیس شهید باهنر

اخبار سرویس گزارش

علیرضا نصر اصفهانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان شامگاه شنبه ساعت ۸ میهمان دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر اصفهان بود.

این مراسم که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان اصفهان برگزار گردید با استقال نسبتا خوب دانشجومعلمان روبه رو شد.

همایشی که به مناسبت روز دانشجو برگزار گردید متاسفانه با استقبال کم رنگ مسئولین دانشگاه روبه رو شد.

در پایان سخنرانی جناب آقای نصر، جلسه پرسش و پاسخ با شعار تریبون بی سانسور

یعنی التزام عملی به شعائر مطرح در انجمن اسلامی که آزادی و اعطای اختیار می باشد برگزار گردید.

 

در این نشست علیرضا نصر اصفهانی گفت:

 

دانشجو معلم اگر در محدودیت ها باشد در آینده نخواهد توانست دانش آموزی پرسشگر و فریاد گر تربیت کند.

 

در بین اقشار مختلف جامعه دانشجویان مسئولیت و ماموریت خطیرتر و سنگین تری دارند. تا دانشجویان حرکت نکنند جامعه حرکت نخواهد کرد.

دانشجو فقط نسبت به خود مسئول نیست و باید نسبت به جامعه دلواپس باشد.

 

نائب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان جناب آقای نصر اصفهانی شامگاه شنبه در جمع دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان اصفهان گفت :

 

هرگاه دانشجویان در انتخابات مشارکت داشته اند، اتفاقات خوبی رخ داده است.

 

برای اولین بار در کشور در انتخابات شورای شهر سال جاری، بحث انتخابات به دانشگاه ها کشیده شد.

دانشجویان باید ضمن حفظ وحدت در محیط مقدس دانشگاه شرایط تضارب آرا و اندیشه ها را فراهم کنند.

 

دانشجویان به عنوان کنشگران جامعه باید فعالیت کنند تا مردم نسبت به پیام این کنشگران واکنش نشان دهند.

 

در کشور باید در خصوص مسائل کلی وحدت داشته باشیم اما اجازه بدهیم در مسائل جزئی اختلاف باشد زیرا این اختلاف سبب رشد جامعه خواهد بود.

 

امروز دیگر فضای القا و اجبار جوابگو نیست علی الخصوص در دانشگاه ها باید زمینه گفتگو در دانشگاه ها فراهم شود.

دانشجو باید به جای تقوای پرهیز به سوی تقوای ستیز برود.

 

مراقب باشیم دینمان را به مذبح مباحث سیاسی نکشانیم.

 

در مباحث سیاسی از هر جناح و تفکری نباید تعصب داشته باشیم و باید به سمت اعتدال حرکت کنیم

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان اصفهان که به مناسبت روز دانشجو قبل از شروع همایش “نقش دانشجومعلمان در وحدت و همدلی جامعه” قرائت گردید:

 

شانزدهم آذرماه ۱۳۳۲ در حالی که دانشگاه تهران هنوز بیست ساله نشده بود حادثه ای بزرگ در تاریخ ایران رقم خورد که یاد آن حادثه اکنون بهانه ی روز دانشجوست.

نسل دانشجو از آن زمان به بعد تمام تلاش خود را کرد تا در سرنوشت مردم کشورش تاثیرگذار باشد. نقش دانشجویان در جریان انقلاب اسلامی و فعالیت بی نظیر دانشجویان در جنگ تحمیلی و دوران بازسازی نشان می دهد اقشار دانشجو هویت دینی و ملی خود را بالاتر از جان خود می داند و خون خود را در راه آن فدا می کند.

دوران کنونی نیز از دیدگاه دانشجو اهمیتی بسیار بالا دارد و تکاپوهای دانشجویی در جریان حوادث سیاسی کشور نشان می دهد دانشجویان موقعیت ایران در جهان و شرایط جهانی را در راستای آن درک کرده و هدفی شایستۀ لیاقت ایرانی مسلمان را برای کشوری که قرار است روزهای زیبای زندگانی خود را در آن سپری کنند، درنظر گرفته است.

نسل دانشجو نسلی بیدار و آگاه است که برای آرمانهای خود هزینه می کند، هزینه ای تا پای جان، چنان که پیش از این هم ثابت کرده است.

امروز هم دانشجو پاسدار میراثی است که از خون گذشتگان خود بر دوش می کشد.

دانشجوی امروز دغدغۀ دین و میهن خود را دارد و برای حفاظت آنها نیازمند آزادی و آزاد اندیشی است تا بتواند با یافتن پاسخ برای پرسشهای خود پاسدار امنیت اخلاقی، اقتصادی و سیاسی کشور باشد.

در این روزگار که رسانه به عنوان ابزاری قدرتمند در دستان استعمار است و دشمن به راحتی به خلوت خانۀ ذهن افراد نفوذ کرده است، در کشور به آزادی نیازمندیم.

آزادی فراتر از نام برج و میدان در کشورهاست و فراتر از مباحثه های کلامی جبر و اختیار.

آزادی حقیقی مورد انتظار دانشجو آزادی بیان و سیاست ورزیِ روشنگرانه و بی دغدغه همراه با مصونیت است تا بتواند پاسبان حقوق مردم در برابر سیاستمداران و پاسدار کشور در برابر استعمارگران باشد.

نسل دانشجو شاخک های حساس و یا به تعبیر زیبای شهید بهشتی موذن جامعه است که اگر او خواب بماند نماز دیگران قضا خواهد شد.

آزادی مورد انتظار دانشجو آزادی گفتگو و بیان، در فضاهایی است که حد و حدود آن در بیانات مقام معظم رهبری در قالب کرسی های آزاد اندیشی مشخص شده است. این عملیاتی شدن آزادی از فضای حرفهای انتخاباتی به عرصۀ عمل در دوران پس از انتخابات است.

باید بپرسیم در زمان اعتراض های دانشجویی آزادی کجاست؟

وقتی دانشجو تعلیق می شود آزادی کجاست؟

 

وقتی فضا چنین می شود فضای مجازی عرصۀ خود را برای این گفتارها باز می کند و در آن هر کس و ناکس می کوشد از این فضای ملتهب بهره گیرد که دانشجویان غیرتمند می دانند توسل به بیگانۀ نامطمئن برای گرفتن آزادی در داخل کشور کار درستی نیست، اما تا چه حد می توان افراد را قانع کرد؟

باید فضای سالم مورد نیاز را فراهم کرد تا خلافی رخ ندهد والا باید انتظار داشت تا پس از این جامعه بماند و چند میلیون نفر انسان که هیچ کدام از رسالت های دانشجویی خود را نه تنها که درک نکرده اند بلکه حتی آن را نمی دانند و معضل اصلی آنجا جلوه می کند که همین دانشجویان به اداره مملکت می رسند سکان دار این کشتی در مسیر متلاطم گرداب های جهانی خواهند شد.

 

دانشجویی که در تنگنای سیاسی و مضیقه آزادی قرار دارد همواره در تکاپوی ترک موطن و برگزیدن فضای دیگریست و پدیده ی فرار مغزها و باز ماندن از تحصیل در انتظار اوست.

آیا انصاف است دانشجویی که میلیونها دلار بودجه آموزشی کشور در مقاطع دانشگاهی و پیش از آن برای او هزینه شده است را چنین بی هویت پرورش دهیم و در واقع سرمایۀ انسانی خود را با آن هزینۀ گران به خارجه ارسال کنیم؟ آیا آمار فرار مغزها در ایران نگران کننده نیست؟

 

روز دانشجوی امسال که مبارک تر از هر سال دیگر در هفتۀ وحدت بود انتظار دیگری را در ما ایجاد می کند که دانشجو به دور از تعصبات کور با رعایت خط قرمزهای مورد تاکید مقام معظم رهبری به دغدغه های مهم تری بیندیشد که اکنون کیان کشور را تهدید می کند. باید به نسل های دانشجو و انرژی های آنها اعتماد کرد و آینده کشور را ساخت.

 

و در پایان گله ای به سروران مسئول

نمی دانیم کمبود بودجه برای ماست یا برای همه

نمی دانیم محدودیت ها فقط برای ماست یا برای همه

 

هرکه مارا یاد کرد ایزد مر او را یاد باد

هر که مارا خوار کرد از عمر برخوردار باد

هر که اندر راه ما خاری فکند از دشمنی

هر گلی از باغ وصلش بشکفد بی خار باد

در دو عالم نیست مارا باکسی گرد و غبار

هر که مارا رنجه دارد، راحتش بسیار باد.

 

از تو ای دوست، نگسلم پیوند

ور به تیغم برند بند از بند

 

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *