فرج کمیجانی در آستانه ی کنگره ی مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، در گفت و گو با سرمشق نیوز بیان کرد : منتقد وضع موجود در آموزش و پرورش هستیم.

سرویس مصاحبه

فرج کمیجانی در گفتگو با پایگاه خبری سرمشق‌نیوز پیرامون چگونگی شکل‌گیری مجمع فرهنگیان ایران اسلامی گفت: سال ۱۳۸۰ ما در ستاد آقای دکتر خاتمی، رئیس جمهور سابق جمهوری اسلامی، مشغول فعالیت بودیم؛ افرادی که در آنجا با ما مرتبط بودند به اتفاق به این نتیجه رسیدند که یک تشکیلات کشوری را راه اندازی کنیم؛ با کمک این دوستان از همان جا این موضوع شروع شد و حدود ۲ سال طول کشید تا ما مجوز رسمی بگیریم؛ در سال ۱۳۸۲ ما از وزارت کشور مجوز رسمی گرفتیم و از همان موقع فعالیت ما شروع شد و تا امروز توانسته ایم در ۲۹ استان، شوراهای استانی خود را فعال کنیم و استان ها هم به حوزه شهرستان رفته اند.

کمیجانی ادامه داد: بعد از ۱۶ سال به زودی به حول و قوه الهی اولین کنگره رسمی مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در روز دوم آذر برگزار خواهد شد؛ در این کنگره نمایندگانی از همه استان ها، اعضای شورای مرکزی که با نظر هیئت موسس به صورت انتصابی، انتصاب شده بودند، کمیته های زیر مجموعه و شورای مناطق تهران حضور دارند؛ همچنین ۴۲۰ نفر از اعضای سراسر کشور توسط شوراها انتخاب شده اند تا حضور پیدا کنند و در این کنگره آئین نامه برگزاری کنگره، اساسنامه و مرامنامه به تصویب اعضای کنگره برسد و بعد از تصویب این موارد، انتخابات شورای مرکزی و هیئت بازرسی را خواهیم داشت.

 

دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در پاسخ به اینکه آیا مجمع فرهنگیان در زمان تشکیل در سال ۸۲ نخستین تشکل رسمی فرهنگیان بوده است، گفت: پیش از آن هم کسان دیگری بودند که فعالیت میکردند ولی ما تیمی بودیم که همه ریشه اصلاح طلبی داشتند و در جریان اصلاحات فعال بودند اما تشکلی که بتواند همه این افراد را جذب کند وجود نداشت یا اینکه دوستان نمیخواستند با تشکل های موجود کار کنند در نتیجه دوستان دست به دست هم دادند و ما توانستیم این تشکیلات را به ثبت برسانیم.

 

کمیجانی در رابطه با میهمانان و سخنرانان اولین کنگره رسمی مجمع فرهنگیان ایران اسلامی افزود: ما دبیران کل احزاب را دعوت کردیم که حتما دوستانی که بزرگواری کنند، تشریف می آورند؛ علاوه بر این، فعالین سیاسی و اصحاب رسانه دعوت شدند؛ از سخنرانان رسمی کنگره هم دبیرکل مجمع است که نقطه نظراتی را از طرف اعضای حزب بیان میکند؛ جناب آقای دکتر عارف رئیس فراکسیون امید مجلس و رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان، جناب آقای سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش و جناب آقای حسین کمالی رئیس خانه احزاب ایران و رئیس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، سخنرانی خواهند کرد؛ بعد که جلسه افتتاحیه تمام شد، سراغ دستور کار اصلی کنگره خواهیم رفت.

 

کمیجانی در پاسخ به این سوال که تفاوت رویکردی مجمع فرهنگیان ایران اسلامی با سایر تشکل ها در چیست، گفت: ما یک حزب سیاسی با نگاهی اصلاح طلبانه هستیم منتها با محوریت فرهنگیان؛ غیر فرهنگیان هم می توانند عضو حزب بشوند اما اکثر اعضای ما فرهنگیان هستند؛ فرهنگیانی که نگاه سیاسی اصلاح طلبانه دارند. ما صرفا مسائل را صنفی نمی‌بینیم ضمن اینکه رویکرد ما این است که آموزش و پرورش نوین باشد و معلمان بتوانند از یافته های بشری در سطح جهان به نحو مطلوبی استفاده کنند.

 

دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در رابطه با وضعیت آموزش و پرورش کشور اذعان داشت: ما در آموزش و پرورش، منتقد وضع موجود هستیم؛ چه در رابطه با ساختار و چه در رابطه با محتوایی که به دانش آموزان آموزش داده میشود و چه از لحاظ اینکه معلمان ما نسبت به سطح جهانی، اطلاعات کافی ندارند. آموزش معلمان برای ما یک اصل است تا بتواند بستری به وجود بیاورد تا معلمان بتوانند با آخرین دستاوردهای جهان آشنا شوند و بتوانند این یافته ها را در کار خودشان به کار ببرند. در ارتباط با محتوا هم رویکرد ما این است که بتوانیم سطح دانش آموزان را برای زندگی آینده و مهارت های شغلی خودشان افزایش بدهیم تا در آینده انسان های تاثیرگذاری باشند. ما در سطح کلان با مجموعه اصلاح طلبان همراه و همگامیم و در داخل آموزش و پرورش هم تلاش ما این است تا بتوانیم مجموعه افراد اصلاح طلب را شناسایی و جذب کنیم و با آنها همراه باشیم و آرمان های اصلاح طلبانه ای را در کل کشور به ثمر برسانیم.فرج کمیجانی در رابطه با عملکرد سید محمد بطحایی که گزینه مورد حمایت مجمع فرهنگیان ایران اسلامی بود، افزود: جناب آقای بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، چهره‌ی مستقلی هستند و عضو رسمی مجمع فرهنگیان نیستند؛ ما با نگاه به اینکه وزیر آموزش و پرورش باید فردی مسط، با شناخت کافی از وضعیت آموزش و پرورش و از درون آموزش و پرورش باشد، آقای بطحایی را حائز شرایط وزیر شدن می دانستیم و در جاهای مختلف هم ایشان را دعوت و معرفی کردیم؛ ایشان الان وزیر کل آموزش و پرورش هستند و فقط خواست مجمع فرهنگیان نیستند و متعلق به کل جامعه آموزش و پرورش هستند. الان هم خیلی زود است که بنشینیم و بگوییم ایشان عملکرد موفقی داشتند یا نه. البته از نظر ما ایشان موفق بوده اند؛ مثلا یک سری کارگروه هایی را راجع به ساختار و محتوا راه انداخته اند و دارند به جد کار میکنند و وقت خوبی میگذارند و تیم خوبی را هم هماهنگ کرده اند و ما چون از نزدیک مطلع هستیم که ایشان دارند کار میکنند، راضی هستیم و انتصاباتی هم که تا اینجا انجام شده است، همه قابل دفاع اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *