باید از تمام ظرفیت های داخلی آموزش و پرورش استفاده شود، هیچ کسی و هیچ گروهی احساس نکند که در حاشیه قرار میگیرد و نادیده گرفته میشود.

سرویس مصاحبه

سرمشق نیوز: با سلام و عرض ادب آقای عبدی؛ از شما تشکر میکنیم که وقت خودتان را در اختیار ما گذاشتید. در ابتدای مصاحبه اگر مقدمه ای لازم است، بفرمایید.

 

عبدی: بسم الله الرحمن الرحیم؛ خدمت شما سلام عرض میکنم؛ الحمدلله من فکر میکنم با تشکیل دولت دوازدهم چشم انداز خوبی برای آموزش و پرورش کشور وجود دارد که امیدوارم این امر محقق بشود.

 

 

 

سرمشق نیوز: آقای عبدی تحلیل شما از وضعیت امروز آموزش و پرورش در ایران چگونه است؟

 

عبدی: آموزش و پرورش هم مثل همه اجزای یک کشور است و نمیتواند جدای از آنها باشد و با یک سری پیشرفت ها و کاستی ها مواجه است ولی خب در مجموع امیدوار کننده است. یکی از امیدواری هایی که الان در آموزش و پرورش مشاهده میشود این است که رئیس جمهور محترم به نسل دوم مدیران آموزش و پرورش اعتماد کردند و آقای بطحایی به عنوان شخصی که از نسل دوم مدیران آموزش و پرورش محسوب میشود به عنوان وزیر انتخاب شده است و این خودش نوید دهنده این است که نگاه به درون آموزش و پرورش مورد توجه واقع شده است و امیدواریم با توجه به این نیروهای عظیمی که در آموزش و پرورش هستند، آموزش و پرورش در سال های آینده گام های بهتری در جهت پیشرفت و توسعه و کاستن از نواقص بردارد.

 

 

سرمشق نیوز: آیا آموزش و پرورش در چهار دهه گذشته توانسته رسالت خودش را به جا بیاورد و موفق عمل کند؟

 

عبدی: اگر بخواهیم ۴ دهه را به صورت دقیق بررسی کنیم، به آمار و ارقام نیاز داریم اما اگر به صورت کلی بخواهیم بگوییم، آموزش و پرورش نسبت به گذشته از نظر امکانات سخت افزاری و نرم افزاری، نیروی انسانی و… پیشرفت داشته است و رو به جلو بوده است اما باز هم با کاستی هایی مواجه است و به آن آرمان و ایده آلی که در ذهن ماست نرسیده است. ولی حرکت رو به جلو بوده است و از این جهت امیدوار کننده است. شما اگر به دانش آموزان و پیشرفت هایی که از نظر تحصیلی در دانش آموزان و به تبع آن در دانشگاه ها ایجاد شده است نگاه کنید، میبینید که در مجموع حرکت رو به جلو بوده است؛ اما نمیتوانیم بگوییم که هیچ کاستی و نقصی وجود ندارد، بالاخره کاستی و نقص هم وجود دارد و امیدواریم با تلاشی که همه معلمان انجام میدهند، بتوانیم این کاستی ها را پوشش بدهیم و حرکت شتابان تری رو به جلو داشته باشیم. یکی از مواردی که الان خیلی انتظار میرود آموزش و پرورش و اولیا به سمت آن حرکت کنند، این است که آموزش و پرورش را صرفا در محفوظات خلاصه نکنیم، بلکه سعی کنیم آموزش و پرورش را به سمت آموزش مهارت های زندگی، تعاملات اجتماعی و سایر مهارت هایی که یک فرد در زندگی نیاز دارد، سوق دهیم.اگر این اتفاق بیفتد و تنها یک بعدی و به آموزش صرف اکتفا نکنیم شاید بسیاری از مشکلات جامعه ما حل شود چراکه آموزش و پرورش یعنی پرورش دانش آموزان و پرورش نسل آینده برای یک زندگی و زیست اجتماعی سالم و اگر به این سمت حرکت کنیم، بهتر میتوانیم اهداف آموزش و پرورش را محقق کنیم.

 

 

سرمشق نیوز: با توجه به سوابق و تجربیاتی که شما در دو سه دهه گذشته به عنوان مدیر و کارشناس و… در آموزش و پرورش داشته اید، به نظرتان اصلی ترین مشکلاتی که امروزه با آنها مواجهیم و دلایلشان، چه هستند؟

 

عبدی: یکی از اصلی ترین مشکلاتی که آموزش و پرورش با آن مواجه است این است که بین نیازهای جامعه و چیزی که در آموزش و پرورش ارائه میشود، مقداری فاصله ایجاد شده است. برای رفع این مشکل طرح هایی وجود داشت که بنا بر دلایلی اجرا نشد یا موفقیت آمیز نبود؛ به عنوان مثال طرحی بود که دانش آموزان چون با اجتماع ارتباط کمتری دارند، در هفته یک روز برای یادگیری یک کار یا حرفه وقت بگذارند که بعدها این طرح تغییر کرد و حذف شد؛ من نمیگویم که این طرح میتوانست موفقیت آمیز باشد یا خیر و منظورم این نیست که دوباره اجرا شود اما چیزی که امروز در آموزش و پرورش کمتر مشاهده میشود این است که مثلا یک مدرسه مطابق با واقعیات زندگی امروز نیست. یعنی همان طور که عرض کردم، علاوه بر یادگیری یک سری دانش و محفوظات حتما باید اموری را که یک فرد در جامعه به آن ها نیاز دارد اعم از امور اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و روابط فردی، بیشتر مورد توجه قرار دهیم تا محصولات آموزش و پرورش که همان دانش آموزان هستند، در ورود به جامعه، کمترین مشکلات و موانع را داشته باشند.

 

 

سرمشق نیوز: چشم انداز سال جدید تحصیلی را چه طور میبینید؟

 

عبدی: چشم انداز سال تحصیلی جدید امیدوار کننده است، همان طور که در سوال اول عرض کردم، نیروهای جدید و پر انرژی وارد مدیریت آموزش و پرورش شده اند و به قول معروف یک پوست اندازی در مدیریت آموزش و پرورش ایجاد شده است که انگیزه خدمت را در مدیریت کلان آموزش و پرورش بالا برده و به تبع آن اگر در سایر سطوح هم همین تغییر و تحولات ایجاد شود، چشم انداز خوبی در انتظار آموزش و پرورش خواهد بود که امیدواریم این چشم انداز همچنان مثبت باشد. نه این که بگوییم همه مشکلات آموزش و پرورش حل خواهد شد ولی در مجموع چشم انداز امیدوار کننده ای وجود دارد؛ مخصوصا نیروهای جدیدی که الان از دانشگاه فرهنگیان کم کم دارند وارد عرصه معلمی میشوند، انرژی جدیدی به آموزش و پرورش خواهند داد و با وجود این افراد، با تلفیق نیروی جوانی و تجربه گذشته میتوان معجون و محصول مشترک خوبی برای آموزش و پرورش به وجود آورد.

 

 

سرمشق نیوز: شما در صحبت هایتان بارها به چشم انداز مثبت آموزش و پرورش اشاره کردید، این چشم انداز تا چه حد به تغییر نیروی انسانی و مدیران بستگی دارد؟ آیا سایر بخش های آموزش و پرورش همزمان با این بحث، پیشرفت خواهند کرد؟

 

عبدی: امیدوارم که این اتفاق بیفتد چون در دو سه سال آینده بخش زیادی از نیروهای آموزش و پرورش خود به خود بازنشسته میشوند و ورود نیروهای جدید با تفکرات جدید و آموزش های جدید و با تلفیق تجربیات گذشته، میتواند نوید بخش باشد.

 

 

سرمشق نیوز: چه چالش هایی پیش روی وزیر آموزش و پرورش در سال جاری میبینید؟

 

عبدی: شروع سال تحصیلی برای هر وزیری سخت است، مخصوصا وزیری که یک ماه مانده به سال تحصیلی می آید و آغاز به کار میکند؛ یکی از چالش ها همین آغاز خوب سال تحصیلی است. خب خیلی از کمبودها و کاستی ها از نظر نیروی انسانی و امکانات در همین آغاز سال تحصیلی ممکن است چالش آفرین باشد.مورد بعدی در مورد عدم احساس مشارکت معلمان است یعنی معلمان احساس میکنند که خیلی در فرآیند تصمیم گیری و تصمیم سازی آموزش و پرورش مشارکت ندارند یا مشارکتشان کم است که این هم یکی از چالش های آموزش و پرورش است که باید تدابیری اندیشیده شود که تا حد ممکن امور را به سطوح پایین تر و مخصوصا مدرسه واگذار بکنند که این مدرسه خودش یک هویت و شخصیت حقوقی مستقل پیدا کند. از نظر مالی نیز همیشه کسری های بودجه وجود داشته و به آموزش و پرورش تحمیل میشده که الان امیدواریم با همکاری مجلس و دولت این کسری بودجه ها رفع شود تا آموزش و پرورش بتواند به امور آموزشی واقعی و نه صرفا به تامین نیازهای اولیه معلمان و مدارس بپردازد و کیفیت بخشی به آموزش بتواند اولویت اول مدیران در آموزش و پرورش باشد.

 

 

سرمشق نیوز: به نظرتان با توجه به شرایط و فضای موجود، آقای بطحایی توان غلبه با این چالش ها را دارند؟

 

عبدی: بله، من خودم از جمله کسانی بودم که میگفتم ما باید به داشته های داخلی آموزش و پرورش توجه کنیم. آقای بطحایی از بطن آموزش و پرورش برخاسته و سطوح مختلف مدیریتی را تجربه کرده و از نسل دوم مدیران آموزش و پرورش محسوب میشود و این ها همه مواردی است که ما را امیدوار میکند. اما یکی دیگر از مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد، استفاده از تمام ظرفیت های داخلی آموزش و پرورش است، به این معنا که هیچ کسی و هیچ گروهی احساس نکند که در حاشیه قرار میگیرد و نادیده گرفته میشود چراکه عرصه کار برای همه وجود دارد و امیدواریم که این همگرایی و همدلی به حداکثر برسد که در این صورت آقای بطحایی حتما موفق خواهد شد و الگویی خواهد شد برای آینده؛ همان طور که آموزش و پرورش صادر کننده نیرو به سایر دستگاه ها و ارگان هاست، نیروهای جدید و جوان برای سطوح مختلف مدیریتی شناسایی و معرفی میشوند و این خودش تبدیل به انگیزه ای میشود برای اینکه نیروهای جوان توانمندی های خودشان را عرضه کنند.

 

 

سرمشق نیوز:سخن پایانی خود را بفرمایید.

 

عبدی: من تشکر میکنم از شما و امیدوارم در رسالت و راهی که برگزیدید و برای رشد و توسعه آموزش و پرورش و دانش آموزان میکوشید، موفق و موید باشید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *