نسخه پیش نویس «سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک ونوجوان» همزمان با سیزدهم آبان ماه روز دانش آموز، منتشر شد.

برگزیده ها

این سند با چهار هدف کلان آموزش، فرهنگ سازی و ترویج فضای مجازی حوزه کودک، فراهم سازی زیرساخت های ارتباطی محتوایی و اعتمادی، توسعه بازار و مقاوم سازی کسب وکارها و مدیریت و راهبری برنامه اقدام تدوین شده و شامل ۴۰ اقدام اولویتدار ذیل هریک از این اهداف است.
به گزارش ایرنا، دوم آبان ماه نیز پیش نویس اسناد پشتیبان این سند در قالب سه مجموعه: مطالعات تطبیقی، مطالعات میدانی و معرفی ابزارهای کنترل والدین، برای دریافت نظر کارشناسان منتشر شده بود.
پیش نویس «سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» به بررسی چالش‌های فضای مجازی کودک و نوجوان، اسناد بالادستی و الزامات قانونی در حمایت و حفاظت از این قشر جامعه اختصاص دارد و از سه منظر فرهنگی، اقتصادی و حقوق شهروندی به تبیین ابعاد مختلف در موضوع می پردازد.
در این سند همچنین به نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت از توسعه زیرساخت‌ها و تنظیم قوانین، به منظور حفظ منافع کاربران و ارائه‌دهندگان خدمات و فعالان این حوزه و همچنین توجه به ترویج و فرهنگ‌سازی در مجامع بین‌المللی اشاره شده است.
این سند اصول حاکم بر پاسخگویی زیست بوم به همه نیازهای ارتباطی و محتوایی مخاطبان اصلی (کودکان و نوجوانان) تمرکز دارد و تسهیل و تامین زیرساخت‌های اعتماد و حمایت متوازن از همه تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان خدمات را به‌عنوان اصول حاکم بر زیست‌بوم فرض کرده است.
چشم‌انداز سند نیز بر توسعه فضای مجازی کودک و نوجوان متناسب با هویت اسلامی – ایرانی تاکید می کند تا سهم مناسبی در اقتصاد بخش و افزایش تولید محتوا و خدمات مناسب کودک و نوجوان در این فضا داشته باشد.
سند پیش‌رو، همسو با پیش‌نویس سند سیاستگذاری مرکز ملی فضای مجازی در حوزه فضای مجازی کودک و نوجوان تهیه شده که به تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه تاکید داشته است.
هدف اصلی انتشار این نسخه پیش‌نویس، دریافت نظرها، پیشنهادها و انتقادهای فعالان این عرصه به منظور تکمیل و به روز‌رسانی این سند است و صاحبنظران می توانند نظر خود را به رایانامه Cop@itrc.ac.ir ارسال کنند.
این سند از طریق درگاه پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به نشانی Cop.itrc.ac.ir در دسترس است.

منبع:ایرنا

1 نظر در “نسخه پیش نویس «سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک ونوجوان» همزمان با سیزدهم آبان ماه روز دانش آموز، منتشر شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *